Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'Kariyer Sohbetleri' Kapsamında Düzenlenen Konferansa Katıldı

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'Kariyer Sohbetleri' Kapsamında Düzenlenen Konferansa Katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kredi Yurtlar Kurumu Muş İl Müdürlüğünce ‘Kariyer Sohbetleri’ kapsamında düzenlenen konferansa katıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Sebahattin Zaim Konferans Salonu’nda düzenlenen programda “Bilgiden Bilince” başlıklı konferansında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam’ın ilk emrinin ‘Oku’ olduğuna işaret ederek, İslam’ın ilme verdiği öneme değindi.

İnsanın yaratılış gayesini anlaması için bilgi sahibi olması gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Bilginin kaynağı vahiydir ve o doğru bilgiyi insanlığa ulaştıran da Peygamberlerdir” dedi.

Bilginin hamalı olunmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Erbaş, “Bilgi zihnimize yerleştireceğiz. Aynı zamanda onun işlevsel hale gelmesi için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Bilginin insanlığın faydasında kullanılmasının önemine değinen Başkan Erbaş, “Bugün faydasız bilginin yanlış yolda kullanılmasının hüsranını, ıstırabını yaşıyoruz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Faydalı bilginin peşinde olacağız”

Bilgiyle çeşitli silahlar üretiliyor. O silahlar insanların grup grup ölümüne de sebep olabiliyor. Bakıyorsunuz örgütler kuruluyor. O örgütlere silahlar veriliyor. O silahlarla insanlar öldürülüyor. Bu da bilgiyle yapılıyor. Onun için faydalı bilginin peşinde olacağız. Uyarmak ve doğruyu insanlara anlatmak için bilgi lazım. Bilgi olmadan olmuyor. Önemli olan bilgiyi insanlığın faydasına kullanabilmektir.

“İslam, farklı anlayışları, mezhepleri ırkları asırlar boyunca huzur içinde yaşatmış tek medeniyettir”

Üzerimizde oyunlar oynuyorlar. Bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bakıyorsunuz Irak’ta, Suriye'de bir örgüt çıkıyor. Somali'de bir örgüt çıkıyor. Şebab diye bir örgüt var. Bu örgüt bir gece dağlardan iniyor Somali'de fakirlikten içler acısı durum yaşayan o insanları gözünü kırpmadan öldürüyor. Mısır'da aynısını yaptılar. Bu ne caniliktir. Bunun arka planında bu örgütlere silah satan, onlar üzerinden para kazanan, ne kadar çok savaş olursa, ne kadar çok ırkçılık yapılırsa ve ne kadar çok mezhepçilik yapılırsa o kadar çok para kazanan güçler var. Biz ve gençlerimiz bu gerçeği gördük ve 'dur' diyoruz. Bu haksızlıklara ve bölünmemize zemin hazırlayan o planlara 'dur' diyoruz, demeye devam edeceğiz. İslam, farklı anlayışları, mezhepleri ve farklı ırktan insanları asırlar boyunca huzur içinde yaşatmış tek medeniyettir.

Konferansa Muş Valisi Aziz Yıldırım, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Diyanet’in üst düzey yöneticileri, Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt ve çok sayıda öğrenci katıldı.