Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan Eğitim Vurgusu

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İstanbul programı yoğundu. Erbaş, Sempozyum açılışının, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi ve Diyanet Radyoları İstanbul Şubesi’nin açılışını gerçekleştirdi.  Açılışa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Kıraat Sempozyumu’nun ardından, Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi ve Reis’ül Kurra Makamı’nın açılışını yaptı.

Din eğitimi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığına büyük görev düştüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bir de müjde verdi.

“2018 yılı içerisinde Diyanet Akademisi diye bir yeni akademi kuracağız. Bu akademi müftü, vaiz, imam hatip, müezzin kayyım ve kuran kursu öğretmenlerinin meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimleriyle ilgilenecek. Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra doğrudan ilahiyat fakültesini bitirse dahi bir kişi imam hatip veya dini hizmetlerden herhangi bir göreve atanamayacak.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise, eğitim merkezlerinin önemine vurgu yaptı.

“İlim adamı yetiştiriyoruz. Bu ilim adamları içerisinde, vaizlerimiz ve müftülerimiz oluyor. Amacımız Ulum-i İslamiyeyi en güzel bir şekilde insanımıza burada öğretmek, ilim yapmalarını temin etmek. Temel islam ilimleri dediğimiz Kur’an-ı Kerim, Arapça, fıkıh, hadis, tefsir, akadid, kelem, siyer bu alanlarda en üst derecede ilim verilen bir yerdir.”

İstanbul’da Diyanet Radyoları İstanbul Şubesi’nin açılışı da gerçekleştirildi.