Liselere Yeni Sistem

6 Kasım 2017 Pazartesi

Liselere giriş sınavı olan TEOG'un kaldırılmasının ardından, yerine getirilecek sistemle ilgili çalışmalar tamamlandı.  “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi”ni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı. Yeni dönemde her öğrenci sınava girmek zorunda değil. Girme-meyi tercih edenler, oturduğu adrese yakın okullara yerleştirilecek.

Yüzbinlence öğrenci ve veli TEOG'un yerine getirilecek yeni sistemi bekliyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi açıkladı;

'Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi' adı verilen yeni sistemde, öğrencilerin tercihleri esas alınacak. "Kimse istemediği okula yerleştirilmeyecek.bizim getirdiğimiz bu sistemde, evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek. Bu ekrandan 5 tane tercihte bulunacak. Her okul türüne göre hiçbir öğrencimizi, istemediği bir başka okul türüne yerleştirmeyeceğiz. "

İsmet Yılmaz, “amaç liselere geçişin önündeki sınav sistemini kaldırmak” dedi;

“Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi Fen Lisesi ayarına, Sosyal Bilimler ayarına ve Proje Okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik, bunu gururla söyleyebilirim."

Öğrenciler hedefledikleri okullara girmek için yine sınava girecek ancak lisede okuyabilmek için sınav şartı yok.“Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG'da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı."