Diyanet’ten Arapça Şafi İlmihali

2 Ocak 2018 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı doğru dini bilginin inananlara doğru şekilde ulaşması için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak, ibadetlerini Şafi mezhebine göre yapanlar için Arapça Şafi İlmihali yayınlandı. Bu çalışmayla amaçlanan ise, özellikle suriyeli sığınmacıların, ayrıca Suriye’de Deaş’tan kurtarılan bölgelerde yaşayanları doğru dini bilgilere ulaşmasını sağlamak… 

Suriyeli Sığınmacılara ve Deaş’tan Kurtarılan Bölgelerde Yaşayanlara Dağıtılacak

Çeviri değil baştan itibaren arapça hazırlandı. Kim hazırladı bu eseri suriyeli alimler hazırladı. Suriyeli alimler ciddi bir emek verdi. Suriyeli alimler kaleme aldı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu gerekli incelemeleri yaptı. İslam dinine dair önemli bilgilerin yer aldığı iki ciltlik Şafi İlmihali, arapça olarak yayınlandı.

Ülkemizde şafi mezhebine göre yaşayan kardeşlerimiz de var onlara yönelik Türkçe daha önce şafi mezhebine göre şafi fıkhı adı altında küçük eserler yayınlamıştık bu daha çok kendi vatandaşlarımıza yönelik bir çalışmaydı ama bu eser arapça olarak yayınlandı.

Şafi ilmihali özellikle suriyeli sığınmacıların ve Suriye’de Deaş’tan kurtarılan bölgelerdeki insanların hizmetine sunulacak. Eser oradaki müslümanların da yüce dinimize dair bilgileri doğru kaynaktan öğrenmesini sağlayacak. Elbab Cerablus El Azez bu fırat kalkanı harekatı sonrasında orada yaşayan suriyelilerin suriyeliler çoğunlukla şafi mezhebine müteseptir yani onların dünyalarına hitap eden bir kitap olsun diye yine kendi alimleri tarafından hazırlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu önemli eseri suriyelilere ücretsiz olarak dağıtacak.

Farklı kademelerden çapraz kontrollerden geçirerek bu kitabı da hazır hale getirdik ve şuanda ilk etapta 10 bin adet basmış bulunmaktayız hem ülkemizdeki suriyelilerin sığınmacıların hem de El Bab bölgesindeki suriyelilerin ihtiyacını görecek bir kitap olarak düşünüldü.