Diyanet’ten Sigara Kararı

29 Ocak 2019 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde ''Sigara'' ile ilgili önemli bir karar alınmıştı. Türkiye genelinde bütün din görevlerine iletilen kararda  hac ve umre görevlendirmelerinde sigara içmeyen personelin tercih edileceği duyuruldu. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan da bir açıklama geldi. Kararın bugüne kadar alınmış en hayırlı kararlardan biri olduğunu söyleyen başkan erbaş,"Vatandaşlarımız elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor'' dedi.

Sigara içen diyanet personeline hac ve umre görevi verilmeyecek

Diyanet İşleri Başkanlığı hac ve umre organizasyonları için tarihi bir karar aldı. Buna göre hac ve umre organizasyonlarında görevlendirilen din görevlileri sigara içmeyenlerden seçilecek. Kararının ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu tercihin bugüne kadar alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu belirtti.

Erbaş; ''Başkanlığın almış olduğu en hayırlı kararlardan biri olduğunu düşünüyorum''

Diyanet İşleri Başkanlığının almış olduğu en hayırlı kararlardan biri olduğunu düşünüyorum zira sigara asrın felaketlerinden birisi insanlığa zarar veren en büyük maddelerden birisi bağımlılıklardan birisi. Çok zararlı olan bir maddenin doğrusu bir imam bir vaiz bir din görevlisi bir Diyanet mensubu tarafından kullanılmasının çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

Erbaş: Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek

Erbaş, Sigara kullanan din görevlilerinin hac ve umre organizasyonları için önümüzdeki yıllarda sınava dahi giremeyeceklerini vurguladı. ''Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum''

Erbaş, hac ibadetinin, müminin nefsine hakim olması noktasında bir nefis terbiyesi örneği olduğunu aktardı. "Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat'ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat'ta vakfe öncesi ya da sonrası bir müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum." dolayısıyla bu bir farkındalık oluşturmaktır sigara konusunda bir farkındalık oluşturmaktır.

''Pek çok alim tarafından haram olduğu söyleniyor şahsen benim de kanaatim bu yöndedir''

Başkan erbaş pek çok alimin sigaranın haram olduğunu söylediğini belirtirken ‘’şahsen benim de kanaatim bu yöndedir’’ dedi. Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

Erbaş: Vatandaşlarımızda elinde sigara olan bir din görevlisi görmek istemiyor

Erbaş, hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararın alınmasında vatandaşlardan gelen şikayetlerin de etkili olduğunu belirtti; "Vatandaşlarımızda elinde sigara olan bir din görevlisi görmek istemiyor. Bize bu noktada büyük şikayetler geliyor. Hem vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler hem de doğrusu bizim arzumuz kanaatimiz bu noktadadır."

Başkan erbaş sigaranın 5 konu üzerinde etkisi olduğunun altını çizerken, en önemli vazifelerden birinin de insana zarar veren her türlü şeyden insanı korumak olduğunu söyledi.

Milletimizi beş konuda korumamız gerekiyor. İnsanların aklını, nesli, canı, malı ve dini korumak. Şöyle bakıyorum, sigaranın cana, mala, nesle, akla ve dine zararı var çünkü bir bağımlılık meydana getiriyor. Din de bağımlılıklardan insanı uzaklaştırıyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak. Bu açıdan sigarayla mücadele konusunu bir vazife addediyoruz."

''Milletimizden destek bekliyoruz görevlilerimizi hassas davranmaya davet ediyoruz''

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş son olarak din görevlilerini bu konuda hassas davranmaya davet ederken vatandaşlardan da destek beklediklerini belirtti.

Bu noktada bütün milletimizden destek bekliyoruz. Görevlileirimizi hassas davranmaya davet ediyoruz. Sigara alışkanlığı olan insanların kendi görevlilierimiz dahil herkesin bir an önce bu kötü alışkanlıktan kurtulmaları gerektiğini düşünüyoruz. Hem görevlilerimizin hem milletimizin bundan kurtulmalarını cenabı haktan niyaz ediyorum.