Padişah Kaftanlarını Dikiyorlar

29 Ocak 2019 Salı

Fatih Sultan Mehmet'ten Kanuni’ye, Osman Gazi’den Yavuz Sultan Selim'e kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun 36 padişahının giysileri, aslına uygun olarak hazırlanıyor. Konya olgunlaşma enstitüsünde dikilen giysiler, tanıtılmak amacıyla sergilenecek.

36 osmanlı padişahı ve son halife Abdülmecit Efendi'nin kıyafetlerini sergileyecekler

Marifetli hanımlar Osmanlı Padişahlarına ait birbirinden özel Osmanlı Padişah kaftanlarını yani kıyafetlerini, tarihi bir meras olarak unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak için tek tek, canlandırıyor.

Konya Olgunlaşma Enstitüsü Kursiyerleri, 36 osmanlı padişahı ile son halife Abdülmecit Efendi'nin kaftanları, aslına uygun olarak hazırlamak için hummalı bir şekilde çalışıyor. 

Bu nadide koleksiyonun ilk örnekleri, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan 2'nci Abdülhamid Han'ın giysileri oldu. Osmanlı kumaş sanatının en zengin örnekleri arasında yer alan bu elbiseler, uzun araştırmalardan geçtikten sonra dikilmeye başlandı; "Araştırma bölümümüz bu kıyafetlerin en ince detaylarına kadar tarihsel boyutunu araştırıyor tasarım bölümüne sunup çizimini yapıyor atölyelerimiz de üretim yapıyor. Bizim için çok zor ama zevkli bir çalışma. Çünkü çok kapsamlı aksesuarları kumaşları dönemin dikiş tekniklerini yansıtmak zorundayız o yüzden bir yandan da kendimizi geliştirmiş oluyoruz yeni teknikler öğreniyoruz."

60 kişilik dev bir ekiple yapılan proje tamamlandığında tüm kaftanlar padişahlara ait balmumu heykellere giydirilerek, Konya Büyükşehir Belediyesi Kalehan Ecdat Bahçesi'nde sergilenecek.