Diyanet’in Yurtdışı Hizmetleri

11 Mayıs 2016 Çarşamba

Başkan Görmez Almanya ve Fransa’da Çalışacak Din Görevlileri ile Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya ve Fransa’da çalışacak olan din görevlileri ile bir araya geldi. Gidecekleri ülkelerde hem islam’ı hem de Türkiye’yi temsil edecek olan din görevlilerine tavsiyelerde bulunan başkan Görmez, islamofobiye de dikkat çekti.

Avrupa’daki müslümanlara hizmet etmek üzere Almanya ve Fransa’ya gidecek olan din görevlileri Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le buluştu.

Sekseni Almanya, kırkı ise Fransa’da görev alacak olan 120 din görevlisine konuşan başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın avrupa’daki millet varlığımız için önemine dikkat çekti. 

"Eğer genel anlamda bir asimilasyondnsa söz edilmiyorsa bu Diyanet hizmetlerinin sayesinde olmuştur. 60lı 70li yıllardan itibaren eğer bütünbu avrupada millet varlığımız nezdinde yapılanmasaydı oradaki millet varlığımızın büyük bir kısmını daha fazla kaybederdik asismilasyon daha hızlı olurdu. Bugün avrupaya baktığımızda dibin hizmet götürdüğü hiçbir camide aşırı denilebilecek o ülkelre sorun yaratabilecek. İslamın güzel rahmet yüzünü mahcup edecek hiçbir söz ve davarnış bizim hizmetlerimizden neşretmediyse burada yine diyaneti ve hizmet edenleri yad etmek isterim."

Görmez batı dünyasını giderek kuşatan islamofobi hastalığına karşı da din görevlilerinin sorumluluklarını hatırlattı, onlara uyarılarda bulundu. "İslamofobik hastalıkların bütün toplumu kuşattığı nefretin oluştuğu sokakta gezerken namaza giderken lafların atıldığı cami önlerine domuz kafalarının bırakıldığı camilere ırkçı yazıların yazıldığı bir dönemde gidiyorsunuz. özgürce müslümanım ve benim adım mehmet muhammed  diyemedikleri bir dünyaya gidiyorsunuz. Onun için sizin göreviniz çok daha zor. "Hem o nesillerin özgürce kendi kimliklerini yaşadıkları hem özgürce bunu ifade etmelerini sağlayacaksınız hem de onlara nefretle bakan o insanların yüreklerindeki o öfkeyi nefreti sökmekle mükellefsiniz. "

Görmez, yeni görev heyecanı yaşayan din görevlilerine tavsiyelerde de bulundu.

"Bu islamofobya konusunu iyice takip edin okuyun dil meselesini kısa sürede çözün gazeteleri takip edin televizyonların haber kısmını takip edin islamla ilgili en küçük gelişmeleri takip ediniz. Sadece namaz kıldırmaya gitmiyorsunuz siz. Onlar namazlarını başka şekilde de kılarlar. Mutlaka ders halkalarınız olsun sadece vaazlarınız olmasın bu halkalarınızı çok iyi kurarsanız bundan bütün insanlık nasibini alır. "