Diyanet’ten Suriye’ye Koordinatör Müftüler

14 Haziran 2017 Çarşamba

Türkiye, Fırat Kalkanı harekâtıyla teröristlerden temizlediği bölgeyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. El Bab, Cerablus, Azez’de ki Suriyeli vatandaşların iyi bir din hizmeti alması için de harekete geçti. Diyanet, hasar gören camilerin onarımını büyük oranda tamamladı; şimdi de bölgede görev yapacak din hizmetlerini koordine edecek müftüler göndermeye hazırlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, aylarca süren Fırat Kalkanı Harekâtıyla Suriye’de önce Cerablus’u, ardından, Azez, Mare ve Rai bölgelerini, en son da El Bab kasabasını DEAŞ’lı teröristlerden temizledi.

Güvenliğin sağlanmasının ardından Türkiye, evlerine dönen yerel halk için çalışmalar başlattı. Teröristlerin ele geçirdiği okullar onarılıp yeniden eğitime açıldı. Temel insani ihtiyaçların giderilmesi için de sivil toplum kuruluşları yardım faaliyetleri yaptı.

Diyanet bölgede en aktif olarak çalışan kurumlardan biriydi…

Türkiye Diyanet Vakfı, büyük hasar gören 60 ibadethanenin onarımını Ramazan öncesi tamamladı. El Bab’da bin 500 kişilik bir camiyi ibadete açan TDV, 42 camideki çalışmalarını ise sürdürüyor.  Diyanet İşleri’nin bölge halkının dini hayatı için yaptığı çalışmalar bununla da sınırlı değil. Başkanlık, Suriye âlimler birliği ile işbirliği içinde bölgede görev yapacak 467 Suriyeli imama Türkiye’de eğitim verecek. Eğitimler Gaziantep ve Kayseri’de gerçekleştirilecek.

Başkanlık ayrıca Suriye’deki din hizmetlerinin geliştirilmesi için başlattığı çalışmaların takibini yapmak için koordinatör müftüler görevlendirdi. Gaziantep ve Kilis müftü yardımcılarından oluşan koordinatörler, hem Suriyeli imamların eğitimlerini takip edip, ihtiyaçlarını belirleyecek; hem de camilerdeki onarım çalışmalarının geldiği noktayı yerinde tespit edecek.