İtikaf İbadeti Başladı

15 Haziran 2017 Perşembe

Ramazan ayının son on gününe girdik. Peygamber Efendimiz’in sünnetlerinden biri olan itikâf ibadetini yapmak isteyenler bugünden itibaren camilerde kalacak. İtikâfa girenler bayrama kadar, dünya telaşından uzaklaşıp Allah rızası için gece gündüz ibadetle meşgul olacak.

İtikâf bir kimsenin kendisini kulluğa adamasıdır.

İtikâf ibadeti, Peygamber Efendimiz’in Ramazan’daki en önemli sünnetlerinden birisi. Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise ebedi azaptan kurtuluş olarak bilinen Ramazan’ın son on gününde yapılıyor. Sevgili peygamberimiz ramazanın son 10 günü geldiği zaman itikâfa girer yani mescidi nebevide kalırdı mescitte kalırdı. Peygamberimiz evinden ayrılır mescide gelir mescitte ibadet eder yani kendisini adeta ibadete hasrederdi.

İtikâf için müminler en az bir hafta, en uzun 10 gün süreyle camilerde kalıyor ve dünya hayatından büyük oranda uzaklaşıyor. Bütün kalbiyle, cismiyle Allah’a yöneliyor. Günlerini ibadet ve dua ile geçiriyor.

Kişi şöyle düşünecek Peygamber Efendimiz nasıl Hira’ya gitmişse. Orda ibadet ediyorsa kendisini tefekküre vermişse itikâfta olan kimse de tamamen kendini ibadete ve tefekküre verecek ve orada kendi kulluğunun muhasebesini yapacak. Oradan çıktıktan sonra da daha iyi bir kul olmanın gayreti içinde olacaktır.

Peki müminler itikaf ibadeti esnasında nelere dikkat etmeli?

İtikâf esnasında kişi yiyebilir, içebilir, yiyeceğini içeceğini camide mescitte yapar kendisini burada onun dışında ibadete hasreder. Dünya kelamı veya dünyevi işlerle meşgul olmaz. Ancak zaruret miktarınca insanlarla konuşabilir çok acil bir ihtiyacı yoksa mescitten dışarı çıkamaz, tabi bedensel ihtiyaçları için çıkabilir.

Bu önemli sünneti yerine getirmek isteyenler bugünden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği camilerde gece gündüz ibadet yapabilecek. Allah’tan af ve mağfiret dileyecek; itikâfın sonunda ise mübarek Ramazan bayramına erişecek.

Bu önemli sünneti yerine getirmek için birçok mümin dün geceden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği camilerde itikâfa girdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yurt genelinde 4 bin 655 camiyi, itikâfa girmek isteyenler için hazırladı. Ankara'da Kocatepe ve Maltepe camileri başta olmak üzere 107 camide, İstanbul'da da 285 camide itikafa girilebilecek. 

İtikâfa girilebilen camilerin tamamına ise başkanlığın ramazan ayı için hazırladığı "ramazan.diyanet.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.