Diyanetten Yurtdışında Yaşayan Öğrencilere Değerler Eğitimi

27 Temmuz 2019 Cumartesi

Diyanetten Yurtdışında Yaşayan Öğrencilere Değerler Eğitimi…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2012 yılından bu yana uygulamaya koyduğu değerler eğitimi programı çerçevesinde yurt dışında yaşayan Türk öğrenciler ülkemize geliyor. 

Proje kapsamında ülkemize Avusturya, Almanya ve Rusya’dan gelen 15-18 yaş arası 140 öğrenci, Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu konferans salonunda düzenlenen değerler eğitimi programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, öğrencilerle bir araya geldi. 

Programda konuşan ve öğrencilere tavsiyelerde bulunan Başkan Yardımcısı İşliyen, çevrelerince model kabul edilebilecek örnek bir Müslüman olmaya çalışmaları önerisinde bulundu.

Müslümanın örnek bir kişilik olması gerektiğini belirten Başkan Yardımcısı İşliyen, “Sevgili gençler bulunduğunuz yerde öyle güzel ahlaklı, dürüst, çalışkan, başarılı insanlar olun ki etrafınızda yaşayanlar dini ne olursa size özensin size gıpta etsinler.  Sizi güzelleştirenin Peygamberiniz ve onun getirmiş olduğu Kur’an-ı Kerim, iman ettiğiniz Âlemlerin Rabbi Allah olduğunu öğrensin ve o da öğrenmek için sıraya girsin.” dedi.

Değerler eğitimi programları, her yıl Türk öğrencilerin yaşadığı ülkelerin yaz tatili tarihleri dikkate alınarak iki farklı dönemde planlanıyor. Öğrenciler değerler eğitimi kapsamında yaklaşık 20 gün boyunca kamplara katılarak, dini ve milli değerler konusunda eğitim görüyor. İlerleyen haftalarda yaklaşık 150 çocuk Avrupa’nın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelecek ve kültürlerini daha yakından öğrenme fırsatı bulacak.

 

Haber: Özkan Tokmakoğlu