Dünyada İslam Karşıtı Gösteriler

13 Ekim 2015 Salı
Dünyada İslam Karşıtı Gösteriler

İslam karşıtları dünyanın dört bir yanında 10 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan gösteriler için hazırlanmıştı… Hatta bazı ülkelerde organizatörler, “gösteriye silahla gelin” çağrıları yapmıştı… Ancak islam karşıtları bekledikleri kalabalığı hiçbir noktada sağlayamadı.

İslam karşıtları dünyanın çeşitli yerlerinde eşzamanlı olarak sokağa çıktı… 10 Ekim’deki İslamofobi gösterilerinden birinin adresi Avustralya oldu… Ülke genelinde gerçekleştirilen gösterileri özgürlük partisi, Avustralya'yı geri alın, Birleşik Milliyetçi Cephe, Avustralya Savunma Birliği gibi islam karşıtıırkçı gruplar organize etti.

Avrupa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Gösterilere İlgi Azdı

Grupların eylem çağrıları Avustralya genelinde karşılık bulmadı; eylemlere katılım çok azdı. Hollanda’nın Utrecht kentinde ise, batı’nın islamlaşmasına karşı vatansever avrupalılar grubu- bilinen adıyla Pegida ile ırkçılık karşıtları iki ayrı gösteri düzenledi. Pegida gösterisinde, İslam karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşındı; yapılan konuşmalarda göçmenlerin ve müslümanların sınır dışı edilmesi, ülkedeki cami ve islami eğitim veren okulların kapatılması talepleri dile getirildi.

ABD'de cami önlerinde silahlı gösteri yapan islam karşıtları da umdukları kalabalığı toplayamadı. Farklı kentlerdeki 21 cami önünde planlanan gösterilere birkaç yüz kişi katıldı. Gösterilerini silahlı gerçekleştireceklerini duyuran gruplar birçok yerde karşıt protestoların hedefi oldu. Teksas ve Tennessee'deki cami önlerinde düzenleneceği ilan edilen gösteriler gerçekleşmezken karşıt göstericiler alandaydı.