Dünyada Kardeşlik Ayı Ramazan

1 Haziran 2017 Perşembe

Ramazan ayının rahmet ve bereketi tüm dünyayı kuşatmış durumda. Bu mübarek zaman diliminde farklı dilden kökenden müslümanlar aynı amaç için bir araya geliyor. İftar sofralarından kardeşlik manzaraları yansıyor. 

Dünyanın Dört Bir Yanında Kurulan İftar Sofraları Müslümanları Biraraya Getiriyor

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı ramazan kardeşlik sofralarını da beraberinde getirdi. Afganistan’da Tika tarafından Kabil'deki Tehyi Mesken Yetimhanesi'nde kalan çocuklar için iftar sofrası kuruldu. 500 çocuk Türk yemekleriyle oruçlarını açtı. 

Halep ve Üsküp’te Mukabele Geleneği Hala Canlı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de ramazan vesilesiyle bir iftar yemeği verdi. İftara bulgaristan müslümanları başmüftülüğü mensuplarının yanısıra farklı dinlerin ruhani liderleri  de katıldı. 

Fırat kalkanı harekatıyla DEAŞ’lı teröristlerden kurtarılan Halep'in Azez ilçesi. Müslümanlar, oluşan güven ortamı sayesinde günlük yaşamlarını daha rahat sürdürürken, Ramazan’dan itibaren mukabele geleneğini de yeniden hayata geçirdi. Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle 6 yıldır büyük sıkıntılar yaşayan suriyeliler, Türkiye sayesinde günlerini Ramazana yakışır bir şekilde geçirebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye, Ramazan ayını huzurlu bir şekilde geçirmemize vesile oldu, Allah razı olsun. DEAŞ döneminde burası çok vahim durumdaydı. Fırat Kalkanı'ndan sonra bölgede gerçekten istikrar sağlandı. 

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te de Osmanlı Mirası mukabele geleneği hala canlı…

1990'lı yıllarda kesintiye uğrayan mukabeleler günümüzde özellikle kadın hafızlar tarafından yaşatılıyor.