Orucun Faydalarının Bilimsel Kanıtı

31 Mayıs 2017 Çarşamba

Oruç bağışıklık sistemini yeniliyor, zararlı hücreleri yok ediyor, kalbi dinlendiriyor. İslam dininin en önemli ibadetlerinden olan orucun sağlığa faydalarını japon bir bilim adamı ispatladı. Orucun insan sağlığına iyi geldiğini ortaya koyan çalışmasıyla Japon Biyolog 2016 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü…

Oruç ruhu arındırırır, insanı kötülüklerden alıkoyar. İnsan psikolojisine faydaları da saymakla bitmeyen orucun vücut sağlığına da birçok olumlu etkisi var. Japon biyolog Yoshinori Ohsumi’nin bir çalışması, oruç tutanların vücudundaki sağlıklı hücrelerin zararlı hücreleri yok ettiğini ortaya koydu. 

Bilim adamı bu çalışmasıyla 2016 nobel tıp ödülüne layık görüldü.

"Vücudun kendini yenileyen sistemleri var açlık dönemlerinde beynimiz çalışıyor ama vücudumuza gerekli besini vermiyoruz o dönemde işte bu dönemde vücuttaki bazı yararlı maddeler var ve yararlı hücreler var bi de yapısı bozulmuş hücreler var yapısı bozulmuş hücreleri açlık anında diğer bazı hücreler akyuvarlar dediğimiz bazı hücreler onları yok etmek için daha fazla uğraşıyorlar ve onları yok ettikleri bilimsel bir japon bilim adamı tarafından ispatlandı."

Çığır açan bu araştırmayla belirli süreli açlığın insan vücuduna olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış oldu. Japon biyolog ayrıca 3 günlük oruçla birlikte vücudun bağışıklık sisteminin de en yaşlı insanlarda bile tamamıyla yenilendiğini, böylece vücudun dinçleştiğini ortaya koydu.

Kardiyologlara göre oruç ibadeti kalp hastalarına da iyi geliyor.