Erdoğan’dan “Bağımlılık” Uyarısı

29 Kasım 2018 Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde, alkol ve tütün ürünleri gibi zararlı bağımlılıkların yeri yoktur. Haramı helali bilen toplumla bu tür bağımlılıklar, bir arada düşünülemez” dedi.  Erdoğan, “Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu”nda konuştu. “Bağımlılıkla mücadele, terörle mücadeleye benzer” diyen Erdoğan, batıya da Fransa’daki olaylar ve “İslami terör” ifadesi üzerinden tepkisini ifade etti. 

Erdoğan: bağımlılık ve terör birbirine benzer her ikisiyle de etkin mücadelenin yolu sivrisineklerle uğraşmak yanında asıl bataklığı kurutmaya çalışmaktır;

"Bizim medeniyetimizle, kültürümüzle, tarihimizle alkol ve tütün bağımlılığını yan yana düşünebilmemiz dahi mümkün değildir. Haramı helali bilen toplumda uyuşturucu, alkol, hırsızlık haksızlık diye bir sorun olamaz. Bu tür sıkıntılar varsa bağımlılıktan öte sorunlarımız var demektir.Terörle olduğu gibi, bağımlılıkla da mücadele ediyoruz ifadesini kullanan Erdoğan, “Başta aileler olmak üzere, Yeşilay ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlarımıza önemli görevler düşüyor” dedi.

Erdoğan sadece alkol ya da tütün değil, cep telefonu ve internet gibi bağımlılıklarla da mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.