'Ezanı Güzel Okuma Bölge Finali’ Hakkari’de Yapıldı

8 Temmuz 2019 Pazartesi

'Ezanı Güzel Okuma Bölge Finali’ Hakkâri’de yapıldı…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Ezanı Güzel Okuma Yarışması’nın bölge finali Hakkâri’de yapıldı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek yarışma için kendi illerinde birinciliği alarak bölge finaline gitmeye hak kazanan yarışmacılar, bölge birinciliğini elde ederek Türkiye finaline gidebilmek için ter dökecek.

Hakkâri Hacı Sait Camiinde düzenlenen ve Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Iğdır, Siirt ve Hakkâri illerinden 7 bölge finalistinin katıldığı yarışma programında konuşan Hakkâri İl Müftüsü Faruk Gürbüz, Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl düzenlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle çeşitli yarışmalar düzenlendiğini belirtti. Gürbüz, ‘Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’, ‘Ezanı Güzel Okuma Yarışması’, ‘Hafızlık Yarışmaları’ yapılıyor. Bu yarışmalar ilçelerde başlayıp, illerde ve bölgelerde ve son olarak da Türkiye finali yapılacak şekilde planlanmaktadır. Bu yıl ‘Ezanı Güzel Okuma Yarışması’nın bölge finaline Hakkâri Müftülüğü olarak ev sahipliği yapıyoruz" dedi.

Yarışmanın sonunda Van’dan Ferit Solmaz birinciliği alırken, Hakkâri’den Yasin Sönmez ikinciliği, Iğdır’dan Ziya Çakmaz ise üçüncülüğü alan yarışmacı oldu. Yarışmada birinciliği elde eden Ferit Solmaz, 25 Ağustos’ta Sakarya’da düzenlenecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.