Farklı Bakış Özel Bölümünde “Peygamberimiz ve Aile” Konusu Ele Alındı

26 Kasım 2019 Salı
Farklı Bakış Özel Bölümünde “Peygamberimiz ve Aile” Konusu Ele Alındı

Farklı Bakış Özel Bölümünde “Peygamberimiz ve Aile” Konusu Ele Alındı

Diyanet TV’nin fikir ve düşünce programlarından “Farklı Bakış”, Antalya’da gerçekleşen “Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu”nda özel bir program yaptı.  “Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu”nun ardından yayınlanan programın özel bölümünde bu yılki “Mevlid-i Nebi Haftası”nın ana teması olan “Peygamberimiz ve Aile” konusu ele alındı. 

“Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” özel bölümüne, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Demircan,  Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol konuk oldu. 

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, bu yılın konusu olan “Peygamberimiz ve Aile” temasına vurgu yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığının aile konusuna verdiği öneme dikkat çeken Albayrak, sempozyumun ana sebebinin bilim insanlarının fikir ve bilgi birikiminden faydalanmak olduğunu belirtti. Albayrak, Türkiye’de il ve ilçelerdeki “Aile ve Dini Rehberlik Büroları” tarafından aile içerisindeki problemlerin çözümüne yönelik çalışmaların yapıldığını belirterek, aile içi problemlerin çözümü için gerekli verilerin bu bürolar tarafından hazırlandığına dikkat çekti. Elde edilen verilere göre, boşanma sebeplerinin eşler arasındaki ilgisizlik, değersizlik ve saygısızlık olduğunu ifade eden Albayrak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan “Aile Temalı Kamu Spotları”nın bu veriler göz önüne alınarak aile içindeki ilgisizlik ve saygısızlıktan dolayı ortaya çıkan problemlerin çözümüne dikkat çekmek amacıyla, yapıldığını belirtti. 

Albayrak, aile içi problemlerin Hz.Peygamber’in örnekliğinde sevgi, ilgi, sabır, sadakat ve ailedeki hoş sohbetle sağlanacağını belirtti. 

Prof. Dr. Adnan Demircan ise aile değerlerinin önemine dikkat çekerek, toplumu muhafaza ederek geleceğe taşınan değerlerden en önemlisinin aile olduğunu belirtti. Ailenin insanlık için çok önemli olduğunu vurgulayarak insanlığın istikrar bulması dini, kültürel, bilimsel birikimin geleceğe taşınması açısından sağlıklı bireylerin yetişebileceği ana zeminin aile olduğunu ifade etti. 

Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol ise günümüz sorunlarına dikkat çekerek “Bugün içerisinde yaşadığımız toplumda bozulmalar o kadar hızlı gerçekleşiyor. Toplumda yaşanan problemlere karşı Hz.Muhammed’in örnekliğiyle hareket etmemiz lazım.” dedi

Programda, Kur’an’da ve sünnette aile kurumuna ve evliliğe yapılan vurgu, Hz. Peygamber örnekliğinde aileye verilen değer, yeni aile kuracak gençlere tavsiyeler, aile içi şiddet konusunda Hz. Peygamber’in yaklaşımı gibi birçok konu masaya yatırıldı.

Sami Bayrakçı’nın sunumuyla ekranlara gelen “Farklı Bakış” her pazartesi saat 21.30’da Diyanet TV’de…