Fatih Savaş Gençlerle Bilecik Orhan Gazi Camiinde…

12 Ocak 2021 Salı
Fatih Savaş Gençlerle Bilecik Orhan Gazi Camiinde…
Fatih Savaş Gençlerle Bilecik Orhan Gazi Camiinde…

"Fatih Savaş Gençlerle Camide" programının bu haftaki durağı Şeyh Edebali'nin türbesinin bulunduğu Bilecik Orhan Gazi Camii oldu.

İslam inancında türbe konusuna değinen program konuğu Bilecik Orhan Gazi Camii İmam Hatibi Necati Çalışkan, türbe adabıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Türbeye geldiğimizde bir Müslüman olarak oradaki yatan kişiye Fatiha okunur. Oradan bir medet beklenmez. Bizdeki İslam inancı da budur. Zatın türbesini ziyaret eder, duamızı ederiz. Allah'ın dua ettiğimiz kişinin günahlarını affetmesi için rahmet dileğimizi söyleriz. Biz, isteyeceğimizi Allah'tan isteriz. İstek mercii Allah'tır."

Bilecik Orhan Gazi Camiinin bölümlerinin ve tarihinin de anlatıldığı programda Çalışkan, caminin avlusunda yer alan Osmanlı padişahları tarih şeridini " Şehrimize yapılan Osmanlı padişahları şeridiyle bütün Osmanlı padişahlarının hayatlarından kısa kesitlerin olduğu bir şerit oluşturuldu." sözleriyle anlattı.

Programda, Kur'an ve hadisler ışığında bilgiler verildi. Şeyh Edebali, Lokman Hekim gibi Anadolu irfanının önemli isimleri anlatıldı.

"Fatih Savaş Gençlerle Camide" her Cuma saat 21.00'de Diyanet TV'de...