Filistin Bayrağı BM’de

2 Ekim 2015 Cuma

Filistin’in uluslararası alanda devlet olarak tanınması adına Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi bir adım atıldı… Filistin devlet bayrağı Birleşmiş Milletler’de göndere çekildi. Törende Başbakan Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

 

Birleşmiş Milletler’in 70. genel kurul toplantısı Filistin için tarihi bir gelişmeye sahne oldu. Birleşmiş Milletler önüne, Filistin Devlet bayrağı çekildi. Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas, bu tarihi an öncesinde genel kurul’a hitap etti; "bu bayrak yakında filistin’in başkenti Doğu Kudüs’te de dalgalanacak” dedi;

"Filistin halkı anavatanından uzakta sürgünde ölmeyi, bir kamptan diğerine sığınarak yaşamayı hak etmiyor. BM Genel Merkezleri'nde Filistin bayrağının asılması için oy veren herkese teşekkür ediyorum. Filistin Devleti'nin Başkenti Doğu Kudüs'te Filistin bayrağını dalgalandıracağımız günler uzak değil. Bizi henüz tanımamış olan ülkelerden de Filistin Devleti'ni tanımasını istiyorum."

Mahmut Abbas, Mescid-i Aksa’da yaşanan ihlalleri de Birleşmiş Milletler kürsüsünde dile getirdi;

"İsrail, Mescid-i Aksa'ya girerek büyük hata yaptı. Çünkü biz buna izin vermeyeceğiz. İsrail'in 1993'te varılan Oslo anlaşması ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmedi. İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere filistinli tutukluları serbest bırakana kadar filistin de artık bu anlaşmalara uymayacak."

Bayrağın Göndere Çekilme Törenine Mahmut Abbas ve Ahmet Davutoğlu da Katıldı

Bayrağın göndere çekilme törenine, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Abbas buradaki konuşmasında, “bugün filistinliler için umut günüdür” dedi.