Kudüs’ün Kadın Gönüllüleri

2 Ekim 2015 Cuma

Mescid-i Aksa son zamanlarda İsrail’in ihlalleri ve yaşanan çatışmalarla gündeme geliyor. Tüm müslümanlar için büyük öneme sahip olan Mescid-i Aksa için yapılan eylemlerin ön safında ise Filistinli kadınlar yer alıyor. Günlük işlerini tamamladıktan sonra her gün Harem-i Şerif’e gelen Filistinli kadınlar İsrail polisinin tutuklamalarına ve müdahalelerine rağmen Mescid-i Aksa’yı müdafaa etmekten vazgeçmiyor.

 

Ev İşlerini Bitirip, Mescid-i Aksa’nın Kapılarına Koşuyorlar

Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller için düzenlenen protesto gösterilerinde ön saflarda onlar var… Ev işlerini bitirip Harem-i Şerif’e koşan Filistinli kadınlar İsrail’in uyguladığı baskıyı tüm dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.

Kendilerine Aksa gönüllüleri diyorlar… Birçoğu geçim sıkıntısı içinde küçük çocuklarıyla mücadele veriyor… Aksa’ya gelmek için evlerinden her çıktıklarında, evlatları onları “israil kurşunlarına dikkat et anne” sözleriyle uğurluyor. Mescid-i Aksa’ya sokulan yahudi yerleşimcilere ve İsrailli güvenlik güçlerine İsra suresinin 17'inci ayetini okuyarak ve tekbir getirerek karşı duruyorlar. Protestocu kudüslü kadınların tek isteği bu mübarek mabede saygı gösterilmesi ve mescid-i aksa’ya yönelik işgalin sona erdirilmesi.