Filistin’de Zulüm Dinmiyor

15 Ocak 2019 Salı

Filistin’de yine hareketli günler yaşanıyor. İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kent merkezine düzenlediği baskında 7 Filistinliyi yaraladı. İsrail güçleri Gazze'nin kuzeyindeki üç noktaya da roket ve hava saldırısı düzenledi.

İsrail askerleri, Ramallah kent merkezine baskın düzenledi: 7 yaralı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'da şiddet eylemlerine devam ediyor. Ramallah kent merkezinde bulunan Ein-Manjd ve Masyoun bölgesine baskın düzenleyen İsrail askerleri, baskına tepki gösteren Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 7 kişi yaralandı. 

Çeşitli gerekçelerle sık sık Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistin beldelerine baskın düzenleyen askerler ayrıca, Filistinlilere ait dükkanları aradı, bölgedeki kamera kayıtlarına el koydu.

Gazze'nin kuzeyindeki üç noktaya roket ve hava saldırısı düzenledi

İsrail ordusu saldırılarında bununla da yetinmedi. İsrail savaş uçakları, Gazze’nin doğusunda Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın gözlem noktası olarak kullandığı askeri bir mevziyi bombaladı. İsrail ordusu bir süre sonra da Gazze kentinin doğusundaki Et-Tuffah Mahallesi'nde boş iki araziye roket saldırısı düzenledi. 

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde şehit olan El-Tramsi son yolculuğuna uğurlandı

Filistin sağlık kaynakları, İsrail saldırılarında herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı bilgisini verdi. Öte yandan Gazze bir şehidini daha uğurladı. Gazze şeridi sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu önceki gün şehit olan Filistinli Emel Mustafa Ebu Sultan Et-Tramsi son yolculuğuna uğurlandı.

Filistinli kadın için Gazze'de cenaze töreni düzenlendi. Ebu Sultan El-Tramsi'nin naaşı, çok sayıda Filistinlinin katılımıyla Şeyh Rıdvan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından kent mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine katılanlar Filistin bayrakları taşıyarak, İsrail karşıtı sloganlar attı.