Fırat Kalkanı Sınır Güvenliğini Sağladı

17 Ekim 2016 Pazartesi

Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı’nda, 9 yerleşim yeri daha Daeş’ten temizlendi. Özgür Suriye Ordusuna bağlı unsurların Dabık’ı kontrol altına almasının ardından Türkiye’ye roketli saldırı tehdidi engellenmiş ve hudud güvenliği sağlanmış oldu.

Suriye’den atılan füzeler, Kilis’te can kayıpları ve yaralanmalara yol açmıştı. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı unsurların daeş için sembolik önemi olan Dabık’ı almasının ardından Türkiye'ye yönelik roketli saldırı tehdidinin de önüne geçildi. Fırat Kalkanı Harekâtıyla, Suriye sınırının Daeş kontrolü altında bulunan bölümü teröristlerden temizlendi. Hudud güvenliği sağlandı. 

Öso’nun Dabık’ı Ele Geçirmesiyle Roketli Saldırı Tehditi Ortadan Kalktı

Türkiye’nin desteğiyle ilerleyen muhalif unsurların özel kuvvet grubu, Mare'nin doğusunda yer alan suran, İhtimalat, Dabık, Tulaylin, Havar En nahr, Asanbul, Rasm Al Ward, Salihiye ve Hamidiye'de de kontrolü sağladı. Öso’nun ilerleyişine destek vermek üzere türk silahları kuvvetleri tarafından 70 hedef yoğun ateş altına alındı. Harekâtın başlangıcından bu yana yaklaşık bin 220 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

Harekatın El Bab’a Ulaşmasına 20 km Kaldı

Dabık başta olmak üzere Daeş’ten kurtarılan noktaların tuzaklanmış bombalardan ve patlayıcılardan temzilenmesi içinde operasyon başlatıldı. Çatışmalarda çok sayıda Daeş mensubu etkisiz hale getirilirken 9 Öso askeri şehit oldu, 24 muhalif de yaralandı. Daeş kontrolündeki Bab ilçesinin 20 kilometre yakınına ulaşan harekât, PYD/PKK'nın tasarladığı koridorun içine girmeye başladı.