Gata’ya Osmanlı Mimarisinde Cami

26 Ekim 2017 Perşembe

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilen ve özellikle de gazilerin tedavisinin yürütüldüğü Ankara Gata’ya cami yapılacak. Osmanlı mimarisinde yapılacak caminin inşaasına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı destek veriyor. Ulus İtfaiye Meydanı Camii ise bu cuma günü ibadete açılacak…

İnşaasına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Destek Veriyor

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi yerleşkesinde hastaların, hasta yakınlarının, üniversite öğrencilerinin ve diğer vatanrdaşların ibadetlerini kolaylıkla yapabileceği yeni bir cami yapılacak. Özellikle gazilerin tedavilerinin yürütüldüğü hastaneye hergün binlerce tedavi ya da üniversite eğitimi için geliyor. Yoğun ihtiyaç üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Belediye ve diğer resmi prosedürler de tamamlanarak caminin inşaatına başlanacak.

Sağlık Bilimleri üniversitesiyle Keçiören Müftülüğü arasında imzalanan protokolle 5 bin dönümlük alan ayrıldı. Projeyi Türkiye Diyanet Vakfı hazırladı. Osmanlı mimarisiyle inşaa edilecek olan  2500 kişilik camide daha çok taş ve ahşap sanatı kullanılacak. 

Prosedürlerin tamamlanmasının ardından Gata’ya yapılacak caminin temeli yakında atılacak…

Ulus İtfaiye Meydanı Camii

Bu arada Ankara Ulus’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 4 yıl önce yapımına başlanan, gençlik parkı karşısındaki itfaiye meydanı camiinin inşaası tamamlandı. Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla cuma günü ibadete açılacak.