Giresun'da Sabah Namazı Buluşmaları

8 Kasım 2018 Perşembe

Giresun ilinde, müftülüğün organizasyonunda düzenlenen sabah namazı buluşmaları, şehri cami cami dolaşıyor. Her ay için bir cami belirleniyor ve bir ay boyunca cuma günleri o camide sabah namazı buluşmaları gerçekleştiriliyor. Bu ay, namaz gönüllülerinin adresi, Seyyit Mehmet Paşa Camii…

Sabah namazı buluşmaları konusunda Giresun müftülüğünce özel bir çalışma yürütülüyor. Her ay bir cami belirleniyor ve ay boyunca her cuma günü buluşmalar, o camide gerçekleştiriliyor. Kasım ayının buluşma adresi Çıtlakkale Mahallesi Seyyit Mehmet Paşa Camii’ydi.  Cemaat, camilerden alınan feyiz ve bereketle mahallelerin huzura kavuşması ve bu huzurun bütün şehirlere yayılması niyetiyle sabah namazında bir araya geliyor.

Kasım ayı boyunca her cuma günü buluşma mabedi Seyyit Mehmet Paşa Camii… 

Omuz omuza saf tutuluyor. Seher vakti birlikte eller semaya açılıyor. Cami görevlileri sabah namazının sünneti kılındıktan sonra Yasin-i Şerif okunuyor. Sabah namazı farzının cemaatle birlikte eda edildikten sonra ise cami cemaati tesbihata başlıyor. Tesbihatın tamamlanmasının ardından imam hatip cemaatle sohbet ediyor. 

Dini bayramların, bayramlaşma geleneği de sabah namazı buluşmasında sürdürülüyor. Cemaat birbiriyle bayramlaşarak, mübarek cuma günü tebrikleşiyor. Ardından çorba ikramı yapılıyor. Giresun’da yaşayan namaz gönüllüleri için hatırlatalım. 9 Kasım Cuma, 16 Kasım Cuma ve 23 Kasım Cuma günleri Çıtlakkale Mahallesi’ndeki Seyyit Mehmet Paşa Camii’ndeki sabah namazı buluşmalarına katılabilirsiniz.