''Gönül Elçileri'' Bu Okulda Yetişiyor

23 Ocak 2019 Çarşamba

Bursa’da 3 yıl önce eğitim hayatına başlayan Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, İslam ülkelerinin birleşmiş milletleri gibi. Okulun 396 öğrencisi arasında, tam 60 ülkeden 167 Müslüman kardeşimiz var. Bunlardan büyük bir bölümü de Türkiye Diyanet Vakfı’nın bursu ile eğitim alıyor.

Uluslararası M. Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 60 ülkeden öğrenci var

Bu okulda fen ve sosyal bilimlerden spora, sanattan din eğitimine her alanda öğrenciler hayata çok yönlü hazırlanıyor. Görüntüler Bursa’da bulunan Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden.

Milli Eğitim Bakanlığı din öğretimi genel müdürlüğüne bağlı olarak 3 yıl önce eğitim hayatına başlayan Bursa'daki Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünyanın dört bir tarafından gelen 167'si yabancı 396 öğrencisiyle türkiye'nin gönül elçilerini yetiştiriyor. 

Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılan ve 22 bin metrekare kapalı alana sahip okulda üç proje yürütülüyor. Hafızlık eğitimiminin de verildiği uluslararası imam hatip lisesinin öğrencilerinden 60’ı, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bursundan yararlanıyor.

Hem ders içi hem de ders dışı faaliyetler, atölye ve egzersiz çalışmalarıyla dolu dolu ve keyifli bir eğitim var bu okulda. Türkçe de öğrenen öğrenciler, tekvando-karate gibi sportif faaliyetlere katılıyor, geleneksel çalgılarla da müzik eğitimi alıyorlar. Bosna hersekli öğrenci Halid Ghatas ise dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Müslüman kardeşleriyle bir arada olduğu için mutlu olduğunu ifade ediyor. “Kendimizi peygamber efendimizin dönemindeymişiz gibi hissediyoruz’’ sözü, çarpıcı;

“Burası müthiş bir yer./ buraya dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden gelenler var. Onların Müslüman olması dolayısıyla kendimizi peygamber efendimizin çağındaymış gibi hissediyoruz. Kendimizi her yerden ve bölgeden insanlar var burada. Dilimiz farklı ama dinimiz aynı."