Moro Müslümanlarının Zaferi

24 Ocak 2019 Perşembe

Filipinler'de yaşayan Moro Müslümanlarının 73 yıldır süren mücadelesinde sona gelindi. Özerklik için en kritik aşamayı temsil eden tarihi halk oylamasında Moro Müslümanları, yüzde 80’le evet dedi ve özerk yönetime ilk adım atılmış oldu.

Filipinler’de Moro Müslümanları yüzde 80 "evet"le özerkliği onayladı

Filipinler'de yaşayan Moro Müslümanları, özerklik için yapılan halk oylamasında sandıktan zaferle çıktı. 2 milyon 165 bin seçmenin katıldığı tarihi referandumda resmi olmayan sonuçlara göre  yüzde 80 evet oyu çıktı. Özerkliğe karşı çıkanların oranı yüzde 20’de kaldı. Cotabato ve İsabela şehirleri bölgenin kritik kentlerindendi. Bu şehirlerden de evet sonucu çıkınca, onlar da, müslüman Mindanao Bangsamoro özerk bölgesi bünyesine dahil oldu.

Referandum sonucuna göre, yıllar süren etnik temizliğe direnen morolar, geçtiğimiz Temmuz ayında Moro Müslümanlarına kapsamlı özerklik sağlayan 'Bangsamoro Temel Yasası'nı onaylamış oldu. Resmi sonuçlar henüz açıklanmadı ancak, tarihi fark ile taçlanan zafer sonrası yapılacak yeni düzenlemeyle Bangsamoro Özerk Hükümeti kurulacak. 3 yıl içinde merkezi yönetim, Mindanao'daki idari yetkileri Müslüman Bangsamoro hükümetine devredecek.

Bölgede dini özgürlükler konusunda bağımsız olarak mahkemeler açılabilecek. Özerk yönetim, enerji kaynaklarını çıkarıp yönetimini sağlayacak. Ayrıca eski Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi savaşçıları kolluk kuvvetlerine katılabilecek.