Görmez, İlahiyatçılarla İftar Yemeğinde Buluştu

9 Haziran 2017 Cuma

Rahmet ve bereket ayı ramazan, geleneksel iftar sofralarıyla birlik ve beraberliği de pekiştirmeye vesile oluyor. İşte o sofralardan birinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilahiyat fakültelerinin değerli akademisyenleriyle buluştu. Görmez, doğru dini bilginin önemine değindi, bu bilginin topluma aktarılması konusunda Diyanet’le fakültelerin işbirliğine vurgu yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez eşi Hatice Görmez ile birlikte ilahiyat fakültelerinin dekanları ve akademisyenleriyle oruç açtı.

Değerli ilim adamlarının aileleriyle birlikte katıldığı iftar programı, birlik ve beraberlik görüntülerine sahne oldu. Başkan Görmez iftar buluşmasında bir konuşma yaptı, müslümanlar arasında cehaletin arttığı uyarısında bulundu.

“Müslümanlar arasında bilhassa cehalet çok daha hızlı büyüyor, hem de bilgi kılığında cehalet… Cehalet zaman zaman bilgiye, ilme, hikmete, mağfirete galebe çalıyor. Bu açıdan fakültelerimizin sayısı arttı, artıyor, artmaya devam ediyor ama işimiz gittikçe zorlaşıyor. Cehaleti ortadan kaldırmak için çok daha büyük çabalara ihtiyaç var.”

Görmez, doğru dini bilginin topluma aktarılması için Diyanet’le İlahiyat Fakülteleri’nin işbirliğinin önemini vurguladı.

“Ülkemizin, coğrafyamızın din emniyeti açısından da doğru dini bilginin mutlaka önde olması gerekiyor. Doğru bilginin sadece fakülte dergilerinin satır aralarında, sadece fakülte odalarında hapsolmaması gerekiyor. Topluma o dini bilginin yayılması gerekiyor. Bu açıdan ilahiyat fakültelerimiz ile Diyanet İşleri Başkanlığı’mız arasındaki ilişki hayati bir ilişki çok daha zaman ilerledikçe önem arz ediyor.”

Görmez Diyanet İşleri Başkanlığı’nın küresel ölçekte ne kadar önemli hizmetler verdiğine de değindi.

“Diyanet İşleri Teşkilatı son 7-8 yıl içinde 115 ülkede teşkilatlanmış vaziyette. Şu anda Ramazan ayı içinde 200 ü aşkın arkadaşımız sadece Rusya’da hizmet etmekte pek çok arkadaşlarımız Türk cumhuriyetlerinin tamamında bulunmakta Balkanlarda, Afrika’da arkadaşlarımız bir taraftan din hizmeti yürütürken, bir taraftan da Diyanet Vakfı’nın milletimizin hayır elini oralara taşımakla aynı zamanda uğraşmakta.”

İlim adamları ve akademisyenler Diyanet’in iftar sofrasında birlikte oruç açtı.