Balkanlarda Ramazan

8 Haziran 2017 Perşembe

Diyanet TV ekibi, ramazan dolayısıyla balkanlara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor. Peki bu mübarek ayı balkanlardaki soydaşlarımız, dindaşlarımız nasıl bir ortamda geçiriyor? Evlad-ı Fatiha’nın topraklarındaki müslümanlar, dinlerini istedikleri gibi yaşayabiliyor mu? İbadethanelerin durumu ne?

Diyanet TV ekibi, kardeşlik duygularıyla Türkiye’den 13. Kez yola çıkan bereket konvoyuyla balkanları dolaşmaya devam ediyor…

Diyanet TV ekibi Balkanlar’da Ramazan gözlemlerini şöyle aktarıyor: “Sırbistanın Syenitsa kasabasındayız. Syenitsa çok soğuk bir kasaba, kış aylarında sıcaklığın -40 derecelere kadar düştüğü ifade ediliyor. İşte bu sebepten program açık alanda değil burada kapalı alanda bir spor kompleksinde gerçekleştiriliyor. Syenitsa nüfusunun yaklaşık yüzde 80’ini Boşnak

Syenitsa için iftar vakti, ezan okundu ve Türkiye’den kilometrelerce uzakta Syenitsada yaşayan Boşnak müslüman kardeşlerimizle birlikte kardeşlik sofrasında iftar yapacağız. Allah kabul etsin.”

Bu birlik ve beraberlik tablosunda hep birlikte oruçlar açıldı.

“Bu bildiğiniz gibi geleneksel bir iftar her sene düzenlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bu tür projelerle dost köprüsü kurmakta gönül köprüsü kurmakta. Syenitsa tam anlamında sancakta bir Anadolu yani Anadolu’da iftar ramazan nasıl geçiyorsa Syenitsa’da aynı şekilde ramazan geçiyor.

Bir başka ecdad yadigarı ise Sırbistan’ın Novi pazar şehriydi.

Diyanet TV ekibi Karadağ’daki Osmanlı yadigarlarını da yerinde görüntüledi.