Görmez'den Din Gönüllülerine

17 Mart 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul’daki din gönülleriyle buluştu. ‘’Din gönüllüsüyüz gönül erleriyiz” sloganıyla gerçekleştirilen programda, din üzerinden yaşanan tartışma ve çekişmelere değindi, din gönüllülerine de önemli uyarılarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde, din gönüllüleri programına katıldı. Konuşmasında din üzerinden yapılan tartışmalara değindi. Bu tartışmalara Diyanet’in yaklaşımını anlattı.

“İhtilaf delile dayanarak yapılır ama hilaf kuru iddialara dayanarak yapılır. Bütün bunlar oluyor vatandaşta bize soruyor. Diyanet bunlara niye cevap vermiyor diye cevabı vereyim mi, Diyanet bu muhteşem toplulukla birlikte din çekişmelerine asla girmez. Kuru iddialar üzerinden dini tartışan insanların tartışmalarına tenezzül etmez. Ama sırtını da dönmez ilim ve hikmetle bunun nasıl üzerinden geleceği üzerinde düşünür.”

Görmez bu noktada din gönüllülerine önemli uyarılarda bulundu.

Bu çekişmeler ve didişmeler içerisine asla girmeyiniz bu çekişmelerde ve didişmelerde asla taraf olmayınız baki hakikatleri fani şahsiyetler üzerine bina etmeyiniz.

Mehmet Görmez, konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değindi.

“15 Temmuz bu ülkenin yaşadığı sıradan bir darbe değildir. 15 Temmuz bu toprakları bu toprakların üzerinde tarih boyunca yeryüzünün bütün mazlumlarına umut olmaktan çıkarma teşebbüsüdür.”

Görmez, din gönüllülerinden dini ve siyasi anlamdaki temayüllerini mihraba-minbere yansıtmamalarını da istedi.

“Her birinizin kalbinde birilerine bir yerlere muhabbet olabilir ama o muhabbeti sadece Allah’ın ve resulünün muhabbetini anlatmakla mükellef olduğumuz camiye mihrap minbere sakın taşımayın. Allah’a olan imanın ve muhabbetin üstünde başka muhabbet olmaz. İslam’a sadakat içerisinde hizmet eden cemiyete, cemaate, topluluğa saygı duyarız. Ama cemiyete adam yetiştirin, kendinize adam devşirmeyin.”

İki oturumdan oluşan din gönülleri buluşmasının öğleden sonraki kısmında ise, Görmez İstanbul’daki Kur’an kursu öğreticileri ile bir araya geldi.