Görmez, Hacı Ahmet Kahraman Camii Açılışında Konuştu

20 Mart 2017 Pazartesi

Din gönüllüleriyle buluşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul’daydı.

Açılışını yaptığı Hacı Ahmet Kahraman Camii’nde irad ettiği hutbede, 102. yıldönümünde Çanakkale Zaferi’ni anlattı, “Çanakkale bir vahdet ve ahlak mektebidir.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez İstanbul Sancaktepe’de İlçe Müftülüğü’nün yeni hizmet binası ve cami açılış törenlerine katıldı.

Sancaktepe İlçe Müftülüğü yeni hizmet binası Prof. Dr. Necmettin Erbakan külliyesinde yer alıyor. Külliye içerisinde ayrıca çocuklar gençler ve yetişkinler için ayrı ayrı kitap okuma salonları ve sohbet evlerinin yan ısıra 500 kişilik bir de cami yer alıyor.

“Siz camileri yapıyorsunuz, bize de düşen o camileri hayatın içine almak, gençlerimizle, cemaatlerimizle içindeki ilimle irfanla ayağa kaldırmak”

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerinin yurt sınırlarını aştığını hatırlattı; gönül coğrafyamızda, tüm Müslümanlar için bir umut olduğunu belirtti.

“Artık Diyanet İşleri Başkanlığı, sadece Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanlığı değil, bilmenizi isterim ki Orta Asya'da Müslüman kimlikleriyle ayakta durmaya çalışan bütün Müslüman kardeşlerimizin Diyanetidir. Balkanlardaki bütün Müslüman kardeşlerimizin Diyanetidir. Afrika'daki bütün Müslüman kardeşlerimizin Diyanetidir. Yeryüzünde inancıyla birlikte var olmak isteyen bütün mazlum kardeşlerimizin Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Görmez, daha sonra Hacı Ahmet Karaman Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bu camide cuma namazını kıldırıp, hutbe irad etti. Çanakkale Zaferi’nin 102. Yılını idrak ettiğimizi hatırlatan Görmez, “Çanakkale Bir Vahdet Ve Ahlak Mektebidir” ifadelerini kullandı.