Görmez'in Çadırkent Ziyareti

14 Mart 2016 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Şanlıurfa ziyareti kapsamında Akçakale’deki sığınmacı kamplarını ziyaret etti. Suriyeli mültecilerle biraraya gelen Görmez, insanlığın vicdan yükünü Türkiye'nin omuzladığını söyledi. 

Akçakale’de Suriyeli Sığınmacılarla Buluştu, Onların Sorunlarını Dinledi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, şanlıurfa’da yaklaşık 30 bin mültecinin kaldığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'ndeki suriyelileri ziyaret etti. Görmez, mescitte suriyeli imamlarla buluştu. Onların sorunlarını dinledi.

Suriyeli kız çocuklarının ise diyanet işleri başkanı’na güzel bir sürprizi vardı. Başkan görmez minikleri Kur’an-ı Kerim ve çeşitli hediyelerle sevindirdi. Diyanet işleri başkanı; Suriye’de tam bir dram yaşandığını ifade etti. Türkiye’nin bu noktada oynadığı rolün önemini vurguladı;

'Türkiye İnsanlığın Vicdan Yükünü Omzuna Aldı'

"İnsanlık değerleri Suriye'de sınıfta kaldı. Hamdolsun bizim milletimiz çok büyük bir kadir şinaslık göstererek insanlığın vicdan yükünü omzuna aldı. Ben bu vesileyle hakikaten bütün bu çadır kentlerde kardeşlerimize hizmet eden idarecilere ve milletimizin her ferdine en kalbi teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum."

Görmez’e "İzmir'de bir seyyar satıcının suriyeli çocuğu darp etmesi” olayıda soruldu; 

"Ben o insanın da bir anlık öfkesine mağlup olup o kötülükten çok pişman olduğunu düşünüyorum. O çocuktan gidip özür dileyeceğini tahmin ediyorum ama siz onu değil ona gösterilen tepkiyi eğer görürseniz aslında bizim insanlığın vicdanını omuzlayan, milletimizin asıl düşüncesini, iradesini, gönül dünyasını temsil eden o sokakta bulunan bütün insanların bu muameleye gösterdikleri tepkiyi görmemiz lazım diye düşünüyorum."