İstiklal Marşı’nın Kabülünün 95.Yıldönümü

14 Mart 2016 Pazartesi

Mehmet Akif’in Kurtuluş Savaşını destansı bir şekilde kaleme almasının üzerinden neredeyse bir asır geçti. İstiklal marşı’nın kabulü dolayısıyla yurtiçinde ve dışında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Vatan şairi Mehmet Akif’in kaleminden süzülen İstiklal marşının kabulünün üzerinden tam 95 yıl geçti. Yıldönümü dolayısıyla, bu eşsiz dizelerin yazıldığı Ankara Hamamönü’ndeki Taceddin Dergahı’nda tören düzenlendi.

yurtiçinde ve dışında etkinlikler yapıldı, vatan şairi mehmet akif anıldı

Törene milli eğitim bakanı nabi avcı ve çok sayıda öğrenci katıldı. Avcı, istiklal marşının türk milleti için taşıdığı önemi anlattı; "Üzerinde anlaştığımız, uzlaştığımız bu milleti millet yapan değerlerin ne olduğu konusunda çerçeveyi çizen milli mutabakat metnimizdir istiklal marşımız." 

Bilecik’te İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif'i anma günü kapsamında İmam Hatip Lisesi öğrecileri bir program hazırladı. Öğrenciler, Mehmet Akif’in şiirlerini seslendirdi; Akif’in hayatından kesitler taşıyan bir tiyatro oyunu sergilendi.

Osmaniye’de liseli gençler arasında İstiklal Marşını güzel okuma yarışması düzenlendi. 11 lise öğrencisi, jürinin karşısına çıktı. 

Yurt dışında da etkinlikler vardı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” konulu bir panel düzenlendi. Akif’in şairliği ve hayat felsefesi ele alındı. Muğla ve Tokat’ta ise İstiklal marşı için klipler hazırlandı.

İstiklal Marşı’nın on dizesi öğrenciler, esnaflar ve kamu kurumlarında çalışan memurlar tarafından seslendirildi…