Hac İçin Ek Kontenjan Talebi

7 Mart 2016 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’ndan 40 bin ilave hac kontenjan talep ettiklerini açıkladı. Suudi yetkililer eğer bu talebe olumlu yanıt verirse, kutsal topraklara gitmek üzere başvuru yapan ancak Hac kur’asında ismi çıkmayanlardan bir bölümü de Kabe'nin yolunu tutacak.

2016 yılı Hac Kur’aları geçtiğimiz çarşamba günü çekildi, kur’aya yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi katıldı. Suudi Arabistan’ın Kabe’yi genişletme çalışmaları nedeniyle uyguladığı hac kotası nedeniyle bu yıl da kur’aya katılanlardan yalnızca 59 bin 200’ü kutsal topraklara gitmeye hak kazandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün Şırnak’ın Silopi ilçesine yaptığı ziyarete katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dönüşte uçakta Hac organizasyonuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu;

 “Suudi Arabistan kota getirdikten sonra bütün dünyada iki yöntemle hacılar belirleniyor. Bir sırayla, bir de kurayla. Sıraya koyduğunuzda bugün 60 yaşını doldurmuş biri müracaat ettiğinde biz 30 yıl sonra için ona randevu vermemiz gerekiyor ki bu mümkün değil. Yahut en az 15 yıl kayıt almamanız gerekiyor. O takdirde de hac talebini ve heyecanını tamamen yok etmiş olacağız. Talep giderek artıyor. Sıraya koyarak götürme imkanımız yok”

Görmez: 40 Bin Kişilik Kontenjanımız Oldu, Görüşmeler Devam ediyor, Ümitliyiz

Görmez, hac kotasının arttırılması için Suudi yöneticilerle yapılan görüşmelerle ilgili de bilgi verdi; "Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz. İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak."

Peki Suudi Arabistan ek kontenjan talebini kabul ederse, kutsal topraklara gönderilecek hacı adayları için yeniden kur’a mı çekilecek? Bu soruya, 2 Mart’taki kur’a töreninde bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç yanıt verdi.

"1 milyon 760 bin kardeşimize bu kurada sıra numarası vereceğiz. Yani kurada çıktığı illere göre. İlave kontenjan geldiğinde kayıtın geldiği yerden ilave kontenjan sayısınca ve il kontenjanlarını da dikkate alarak bu kontenjanı dağıtacağız bir daha kur’a çekmeyeceğiz…"