Yeşilay Zümrüdüanka Ödüllerini Dağıttı

7 Mart 2016 Pazartesi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, en yeşilaycı diye nitelendirdiği 9 kişi ve kuruma zümrüdüanka ödülü verdi. Bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmaları nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığına verilen ödülü, başkan Mehmet Görmez aldı. Törende konuşan cumhurbaşkanı erdoğan ise, özellikle suriye meselesi üzerine önemli değerlendirmeler yaptı. 

İstanbul’daki Törende “En Yeşilaycı” 9 Kişi ve Kuruma Ödül Verildi

Türkiye yeşilay cemiyeti, 'sağlıklı yaşamı' misyon edinen kişi ve kuruluşlara zümrüdüanka ödülleri verdi. İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonu'ndaki törenin onur konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. 

Erdoğam şöyle konuştu; "Evlatlarımızın geleceklerinin karartılmasına, alkol, uyuşturucu ve sigara gibi kötü alışkanlıkların esiri haline getirilmelerine asla fırsat vermemeliyiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’nin Kuzeyinde Bir Şehir Kurulmasını Teklif Etti

Erdoğan, konuşmasında avrupa ülkelerine seslendi, "gelin birlikte suriyeliler için şehir kuralım" dedi; "Suriyenin kuzeyine biz bir şehir kuralım yaklaşık bir 4500 km karelik bir şehir kuralım. ve bu şehirde biz altyapısıyla üst yapısıyla her şeyiyle uluslararası camia paylaşalım. Biz biliyorsunuz inşaat sektöründe iyiyiz. Yerel mimariyle biz Suriye'nin kuzeyinde Türkiyeye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla suriyeden çıkacak olanları orada iskan edebiliriz. Türkiye’dekileri de yine aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fildişi Sahili Bizden Cami İstiyor

Erdoğan, Batı Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği ziyareti hatırlattı, batı medeniyetine yönelik eleştirilerde bulundu. Aynı zamanda, Fildişi Sahiline cami talebini Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e iletti.

Bağımlılıkla Mücadele Çalışmaları Dolayısıyla Diyanet Ödüle Layık Görüldü

Törende, dokuz farklı isim ve kurum "en yeşilaycı" unvanıyla ödüllendirildi. Yeşilay cemiyetiyle birlikte birçok çalışmaya imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı da ödüle layık görüldü. Teşkilatı adına ödülü başkan Mehmet Görmez aldı;

"Doğrusu böyle bir ödülün Diyanet İşleri Başkanlığına takdimi başkanlığı sadece mahcup eder. Çünkü 100 bin din gönüllüsüyle Diyanet tam işini yapsa zaten Yeşilay’a iş kalmaz. Anadolunun en ücra köşelerinde gerçekten gençlerimizin elinden tutup onları her türlü kötülükten uzaklaştırmak için çok çalışan çok güzel mihrap görevlileri var ben bu ödülü onlar adına aldım.

Toplumu, bağımlılıkla mücadele konusunda bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalara imza atan Diyanet Teşkilatı adına konuştu Başkan Görmez;

'Bağımlılık Bizi Hayatın Manasından Gayesinden Uzaklaştıran Herşeydir'

"Bağımlılık sadece içki sigara uyuşturucu internet değil aslında bağımlılık bizi hayatın manasından varoluşun gayesinden yaratılışın hikmetinden uzaklaştıran her şeydir. Çok güzel bağımlılıklar da var eşimize ailemize bağımlılık çok güzeldir. Biz ona sevgi diyoruz sevda diyoruz aşk diyoruz. İyiye güzele doğruya bağımlılık çok güzeldir. Biz ona hak diyoruz adalet dyoruz ahlak diyoruz fazilet diyoruz. Rabbimize peygamberimize kıtabımıza bağımlılık çok güzeldir biz ona iman diyoruz. "

Programın sonunda, üçüncü zümrüdüanka ödüllerine layık görülen isimler hep birlikte fotoğraf çektirdi.