Hac Kayıtları Devam Ediyor

2 Ocak 2018 Salı

Hacca gitmek isteyip de başvurunuzu henüz gerçekleştirmediyseniz elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. Hac kayıtları için son gün, 29 Aralık mesai bitimi. Müftülüklerdeyse başvuru yoğunluğu yaşanıyor. Kutsal yolculuk için ilk adım olan kayıt işlemleri için akın akın müftülüklere giden hacı adayları, başvuruda konaklama tipini seçtikten sonra kuraya katılmaya hak kazanacak.

Başvurular internetten ya da müftülüklerden 29 aralık tarihine kadar yapılacak

İslam’ın en önemli şartlarından olan hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kutlu yolculuğa çıkmak için ilk adımı attı, soluğu müftülüklerde aldı.

2018 yılı hac organizasyonu için geri sayım başladı bu yıl ilk defa hacca gitmek için kayı yaptırmak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları il ve ilçe müftülüklerinden 29 aralık tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor. 2018 yılında kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları Diyanet İşleri Başkanlığınca çekilecek kurayla belirlenecek. Öncesinde ise elbette başvuruların yapılması gerekiyor.

Peki hac kayıtları nasıl yapılıyor vatandaşlar ilgili bankalara 20 tl ücreti yatırdıktan sonra il ve ilçe müftülüklerinde oda tercihlerini yaptıktan sonra kuraya girmeye hak kazanıyor. Hac kayıtlarını elektronik ortamda da yapmak mümkün… http://hac.diyanet.gov.tr hacı adayları, internet sitesine girerek kimlik bilgileri ile kayıtlarını yaptırabilecekler.

Önceki yıllarda kayıt olup 2017'de kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise aynı tarihler arasında Diyanet tarafından otomatik yapılacak. Kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.

 

Hacı adayları, müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek. Kayıtların ardından kuralar 25 ocakta çekilecek. Kesin kayıtlar ise 29 ocak ile 9 şubat 2018 tarihleri arasında yine İl ve İlçe Müftülüklerinde yapılabilecek.