Doğu Guta’da Dram Sürüyor

2 Ocak 2018 Salı

Suriye'nin başkenti Şam'da Beşşar Esed rejiminin ablukası altında bulunan Doğu Guta'daki doktorlar ve sağlık çalışanları, bölgede tedavi edilemeyen yüzlerce hastanın bir an önce tahliye edilmesi çağrısında bulundu. Esed rejiminin son 8 aydır sıkılaştırdığı abluka, yarısı çocuk 400 bin sivile iç savaşın en büyük acılarını yaşatıyor.

Abluka nedeniyle Doğu Guta'da yüzlerce hasta acil tahliye bekliyor

Esed rejimi tarafından abluka altına alınan Doğu Guta’da açlık ve hastalıktan hergün insanlar yaşamını yitiriyor. Çok sayıda bebek ve çocuğun açlık ve ilaçsızlıktan hayatını kaybettiği Doğu Guta'da rejim, okulları ve yetimhaneleri dahi hedef alıyor.

Esed rejimi, kara ve hava saldırılarını sürdürürken siviller üstündeki kuşatmayı da sıkılaştırdı. Doğu Guta'ya bu yılın nisan ayına kadar kaçak yollar, aracılığıyla kısıtlı da olsa gıda girişi sağlanabiliyordu ancak söz konusu dönemden bu yana bölgeye gıda maddesi ve ilaç sokmak imkansız hale geldi. 

Doktorların incelmelerine göre aciliyeti bulunan 600 hasta hemen tahliye edilmezse ölümün kaçınılmaz olduğu belirtildi. Rejimin hastaneler, sağlık merkezleri ve ilaç depolarını hedef alması ve yenilerinin tedariğini engellemesi sonucu hastalar kaderlerine terk edildi. Zor şartlar ve imkansızlıklar nedeniyle tedavi olmaları imkansız hale gelen yüzlerce hasta, donanımlı hastanelerde bakıma ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor.