Hacı Adaylarının Hira Heyecanı

25 Ağustos 2017 Cuma

Kutsal topraklara ulaşan hacı adaylarının sayısı 2 milyona yaklaştı. Yaklaşık 3 milyon hacı adayının buluşacağı Mekke’de, insanlar günü ibadet, tavaf ve manevi mekanlarıı ziyaretle geçiriyor. Peygamber Efendimiz Aleyhisselam’a, ilk vahyin geldiği Hira mağarası, ziyaretçi akınına uğrayan yerlerin başında geliyor.

Hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara giden hacı adayları, zamanlarının büyük bölümünü Kabe’de tavaf ve ibadetle geçiriyor.

Arta kalan zamanlarda manevi mekanlar ziyaret ediliyor. Yoğun olarak ziyaret edilen yerlerden biri de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk vahyin indirildiği Hira Mağarası.

Hazreti Muhammed'in yalnız kalmak için sık sık ziyaret ettiği bilinen Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası, Kabe'nin yaklaşık 5 kilometre uzağında.

621 metre yükseklikteki mağaraya sarp yokuşu tırmanarak çıkılıyor. Hacı adayları zorlanarak da olsa Hira’yı ziyaret etmeden geçemiyor.

Çıkamayıp, yarı yoldan geri dönenler de var. Ancak, fiziki şartlarını zorlayanlar amacına ulaşıyor.

Hira yolculuğu sabah namazının ardından başlıyor. Gidiş ve dönüş yaklaşık 3 saati buluyor. Günün ilerleyen saatlerine kadar sürüyor ziyaretler. Gece Hira’dan Mekke’nin manzarası da ayrı bir güzellik sergiliyor.

Türk hacı adayları arasında ellerinde bayrak taşıyanlar da dikkat çekiyor. Türkiye için, kendileri ve sevdikleri için, ümmetin bekası için dua ediyorlar…