'Hayat Edebiyat'ta Sezai Karakoç konuşuldu...

29 Temmuz 2022 Cuma
'Hayat Edebiyat'ta Sezai Karakoç konuşuldu...

"Hayat Edebiyat"ta Sezai Karakoç konuşuldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Hayat Edebiyat"ın ilk bölümünde Sezai Karakoç konuşuldu. Sezai Karakoç'un düşünce dünyasına ilişkin çalışmaları bulunan Prof. Dr. Turan Karataş'ın konuk olduğu programda, Karakoç'un düşünce dünyasından yaşamına kadar pek çok konu ele alındı.

Sezai Karakoç'un hayata farklı bir perspektiften baktığını ifade eden Karataş, Karakoç'un düşünce dünyasının önemine dikkat çekti. Sezai Karakoç ile olan anısını "Hayat Edebiyat" programında anlatan Karataş, doktora tezi sırasında kendisini ziyaret ettiğini ve aralarında geçen bir konuşmayı anlattı. 

Sezai Karakoç için "Ufkunun genişliğine, sanatının büyüklüğüne rağmen yaşadığı mekan çok sadeydi." ifadelerini kullanan Karataş, şöyle konuştu: 

"Sezai Karakoç, ufkunun genişliğine, sanatının büyüklüğüne rağmen yaşadığı mekan çok sadeydi. 'Diriliş Yayınları' adıyla kitaplarının basıldığı bir yayınevi vardı. İşte 'Diriliş Yayınları'nın orası irtibat bürosuydu. Sezai Karakoç, çok konuşan, sorulmayınca söyleyen biri değildi. Ben bazı sorular sordum. 'Bunları kitaplarda yazdım oradan okursunuz.' dedi. 'Efendim, bir fotoğrafınızı çeksek. Tezimizin iç kapağına koyalım.' dedim. 'Siz, doktora tezi yapıyorsunuz. Magazin dergisi hazırlamıyorsunuz.' dedi. Sezai Karakoç gibi insanlar, hayata bizim baktığımız yerden bakmadıkları için onlarla konuşmak zor. Hayat algısı bizimki gibi değil. Onların, eşyaya, insanlara bakışı çok daha farklı bir perspektiften. Sezai Karakoç, liseden başlayarak kendisine bir hedef koyduğu için bir inanışın, dirilişin çizgisinde gittiği için düşüncesi de bakışı da insanlarla olan münasebetleri de o gayeye matuf oluyor."

"Hayat Edebiyat" her Pazar saat 21.30’da Diyanet TV’de…