Sadakada Esas Olan İyi Niyet

4 Ağustos 2022 Perşembe
Sadakada Esas Olan İyi Niyet

Sadakada Esas Olan İyi Niyet

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dinin Anahtar Kavramları" programında gösterişten uzak bir şekilde sadaka vermenin önemine dikkat çekildi.

"Dinin Anahtar Kavramları" adlı programda Eski Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in anlatımıyla İslam dinine ait kavramlar hadis ve ayet-i kerimeler ışığında izleyiciye aktarılıyor.

"Sadakada esas olan iyi niyet, ihlas ve samimiyettir." diyen Keleş, şu ifadelere yer verdi:

"Sadakada esas olan iyi niyet, ihlas ve samimiyettir. Sadakanın gösterişten uzak olarak icra edilmesi gerekiyor. Ben sadaka veriyorum, sadaka gerçekleştiriyorum diyerek ve bunu ilan ederek sadaka verilmez. Sağ elimizin verdiğinden sol elimizin haberdar olmaması gerekiyor. Dolayısıyla sadece Allah'ın rızasını gözeterek gerçekleştirilmesi lazım. İlmin sadakası, başkalarına öğretmektir. Malın sadakası, malını ihtiyacı olanlarla paylaşmak ve Allah-u Teala'ya şükretmektir. Cenab-ı Hakk, bize sıhhat ve afiyet verdiyse; gücümüz kuvvetimiz yerindeyse mali olarak sadaka veremiyorsak; bir şeyler paylaşamıyorsak o zaman gücümüz, kuvvetimizle insanların hayrına bir şeyler yapmak suretiyle gücümüzün, kuvvetimizin sadakasını vermiş oluruz."

"Dinin Anahtar Kavramları"nın bugün ekranlara gelecek bölümünde ise "Sabır" konu başlığı ele alınacak. 

"Dinin Anahtar Kavramları" her Salı ve Perşembe saat 14.30'da Diyanet TV'de...