Herkes ve Her Yer İstanbul

13 Temmuz 2018 Cuma
Herkes ve Her Yer İstanbul

Türkiye’nin İslam aleminin sorunlarına gösterdiği duyarlılık ve dünyada en fazla insani yardım yapan ülke olarak mazlum ve yoksul ülkelere verdiği destek Somali’de ilginç bir sempatiye dönüştü. O hayranlık çocuklara  ve işyerlerine isim oldu.

Somalililerin kız çocukları için tercih ettikleri en popüler isim “İstanbul”

İstanbul’u televizyondan izliyorlar, Türk halkını çok seviyorlar. Afrika’da Somali halkı türk insanının ülkelerine ve kendilerine verdiği desteğin de etkisiyle, tam bir Türkiye hayranı. Öyle ki bu hayranlık ilginç bir durum ortaya çıkarmış. Somalililer kızlarına İstanbul diye  sesleniyor. Çünkü, kız bebeklere istanbul ismi veriliyor; "Bu bir vefa borcu. Türkiye Somali halkını hiç unutmadı. Biz de bu iyilikleri unutmamak için kızlarımıza İstanbul adını veriyoruz."

Somali’de son dönemin en popüler adı olan İstanbul ismini kız çocuğuna verenlerden biri de Somalili sanatçı Muhtar Muhammed; “Bu da benim kızım İstanbul. Onu sevdiğim gibi, Türkiye’yi ve özellikle de İstanbul’u çok seviyorum.”

Türkiye’nin sadece Somali’ye değil tüm mazlum Afrika halklarına yaptığı insani yardımları hatırlatan Somalililer, İstanbul ismini, bu şehrin güzelliğine hayran kaldıkları için de tercih ettiklerini söylüyorlar; "Türkiye’yi ve cumhurbaşkanını çok seviyoruz. Onların yaptıklarını unutmamız mümkün değil. İstanbul’u da televizyonlarda gördük. Çok güzel bir şehir. Çocuklarımıza bu isimleri vererek teşekkür etmek istiyoruz."

İstanbul sadece kız çocuklarının adı değil. Deyim yerindeyse sokaklarda her yer İstanbul. Sadece Somali’de değil tüm Afrika’da erkek çocuklar için de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını koyanların sayısı hayli fazla.