Hollanda'da Irkçı Gösteri

11 Kasım 2015 Çarşamba

Avrupa’daki ırkçılık ve islam karşıtlığı her gün farklı bir ülkede ve farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Almanya’da kurulup avrupa’ya yayılan Pegida hareketi, bu kez Hollanda’da kendini gösterdi.

Pegida “Artık Kebap Yemeyin, Türkiye’ye Tatile Gitmeyin” Çağrısı Yaptı

Eylem yapan Pegida taraftarları, hem ülkedeki müslümanların ve göçmenlerin sınırdışı edilmesini istedi; hem de “artık kebap yemeyin, Türkiye’ye tatile gitmeyin” çağrısı yaptı. Belçika’da ise, okullarda başörtüsü yasağının önünü açacak bir karara imza atıldı. 

Geçen sene ekim ayında kurulan, ilk gösterisini Almanya’nın Dresden kentinde düzenledikten sonra hızla diğer avrupa ülkelerine yayılan Pegida hareketi, müslüman ve göçmen karşıtı eylemlerini sürdürüyor. Geçen ay şehir merkezinde gerçekleştirdikleri eylem olaylı geçtiği için Pegida taraftarları bu kez şehrin dışında toplandı.
 
Gösteride islam karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşındı. Konuşmalarda göçmen ve müslümanların sınır dışı edilmesi istendi. Gösteriyi düzenleyen Edwin Wagensveld ise Pegida taraftarlarına artık kebap yememeleri ve Türkiye’ye tatil için gitmemeleri çağrısı yaptı; müslümanların çalıştırdığı marketlerden alışveriş yapılmaması mesajını verdi.  Gösteride zaman zaman tansiyon yükseldi. Polis yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı.

Belçika’da Başörtüsü Yasağının Önünü Açacak Bir Karara İmza Atıldı

Vervıers kenti belediye meclisi 2013 yılında, okullarda "dine veya siyasi ve felsefi gruplara ait simgelerin giyilmesini yasaklayan” bir yönetmeliği kabul etmişti. Kentteki bir sivil toplum örgütü ayrımcı olduğu gerekçesiyle yönetmeliğin iptali için dava açmıştı… Davaya bakan Liege bölgesi temyiz mahkemesi, düzenlemenin herhangi bir grubu veya dini hedef almadığına, genel bir yasaklama getirdiğine ve ayrımcı olmadığına hükmetti. 
 
Belçika'da okullarda dini simgeleri yasaklayan genel bir düzenleme mevcut değil; ancak sınırlı sayıda okul başörtülü öğrencileri kabul ediyor.