Prof.Dr. Mehmet Görmez Yeniden Başkan

12 Kasım 2015 Perşembe
Prof.Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığına yeniden atandı… Görmez’in atama kararnamesi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı… Peki,geride kalan beş yıllık görev süresi boyunca görmez hangi hizmetlere imza attı, hangi ilkleri gerçekleştirdi?  Ayrıntılar haberimizde…

Diyanet İşleri Başkanlığına Atama Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Görev süresi dolan Görmez, bir kez daha Diyanet işleri Başkanlığına atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı atama kararnamesi resmi gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Görevini 2020 Yılına Kadar Sürdürecek

Kuruluş kanununda yapılan değişiklikle Diyanet İşleri Başkanlarının görev süresi 5 yılla sınırlandırılmış; ancak süresi dolanların bir kez daha atanması hükme bağlanmıştı. Bir dönem daha başkanlık yapacak olan Görmez, görevini 2020 yılına kadar sürdürecek. 

Son 5 Yıl İçerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı Pek Çok İlke İmza Attı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılında çıkarılan teşkilat kanunuyla yeni bir çehreye kavuştu; Mehmet Görmez’in kurumun başında bulunduğu bu dönemde toplumu din konusunda bilinçlendirme göreviyle yetinilmedi, birçok ilke de imza atıldı. Diyanet son 5 yıl içerisinde, bölgesel ve küresel düzeyde İslam'a ve insanlığa zarar veren oluşumlara karşı etkili bir duruş sergiledi; dünya islam bilginleri barış, itidal ve sağduyu inisiyatifi toplantılarıyla islam dünyasının adının şiddetle anılmasına ve islamofobiye karşı çalışmalar gerçekleştirdi. 

Geçtiğimiz Dönemde Gönül Coğrafyamızla İlişkilere Büyük Önem Verildi

Bu dönemde İslam âleminde uluslararası buluşmalar da ön plana çıktı. İlk kez Afrika, Latin Amerika ve Asya-Pasifik ülkeleri müslüman dini liderler zirveleri yapıldı; gönül coğrafyamızın dört bir yanındaki müslümanlarla biraraya gelindi. Diyanet İşleri Başkanlığı, doğu ve güneydoğu'da 500'e yakın medrese âlimiyle sağlanan istişarelerle toplumsal uzlaşıya da katkıda bulundu.

Görmez, Kudüs’ü Ziyaret Eden İlk Diyanet İşleri Başkanı Oldu

Mehmet Görmez, gerçekleştirdiği tarihi ziyaretlerle de yankı uyandırdı. Geçtiğimiz mayıs ayında Filistin’e giden, miraç kandilini Mescid-i Aksa’da idrak eden Görmez, Türkiye’nin Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olarak kayda geçti.  
 
Görmez, Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazında imamlık yaptı; filistinli cemaate cuma hutbesi irad etti. Tarihi hutbede “sizin davanız bizim davamızdır” mesajı verdi. Görmez tarihi ziyareti kapsamında, Gazze'ye, İsrail saldırılarında en çok yara alan, evlerin, camilerin ve minarelerin tamamına yakınının bombalandığı bölgelere gitti. dünyaya,“şiddete son verin çağrısı” yaptı.
 
Yıllardır gündemde olan Diyanet Radyo ve Diyanet Televizyonu da TRT ile yapılan protokoller çerçevesinde, Görmez’in başkanlığı döneminde hayata geçirildi.