İkiz İmamlar

13 Haziran 2017 Salı

Konya'dan ilginç ve bir o kadar renkli bir hikaye…Selçuklulardan kalma tarihi Sadrettin Konevi Camii'nin ikiz imamlarını görenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

“İlk 10 rekatta ben kıldırıyorum, son 10 rekatta bilader kıldırıyor. Cemaat için de bir değişiklik oluyor bazen cemaat karıştırıyor ama yapacak bir şey yok.”

Konya’daki yedi asırlık Sadrettin Konevi Camii'nin ikiz imamları benzerlikleriyle şaşırtıyor.

İkiz imamlardan bir kardeş: “Bir yaşlı amcamız geldi bizim biladere diyormuş ki: Ya hocam sana bir yardımcı yok mu, bilader de ya amca biz ikiz kardeşiz demiş. O adam bilmiyormuş bizim ikiz olduğumuzu. İkimizi bir ara gördüğünde şaşırdı.”

İkizlerden Bekir Sivrikaya, Sadrettin Konevi Camii'nde 5 yıl önce göreve başlamış. İmamın tek yumurta ikizi olan kardeşi, "Kurra hafızı" Mustafa Sivrikaya ise geçen sene ve bu yıl ramazan ayında teravih namazlarını kıldırmak için aynı camide görevlendirilmiş.

Ramazan boyunca hatimle teravih namazını dönüşümlü kıldıran ikiz imamları, cemaat kolay kolay ayırt edemiyor. Bu durum ilginç anıları da beraberinde getiriyor.

“Genç bir arkadaş geldi, hocam dedi ilk 10 rekâtta sesin çok ince çıkıyor dedi, ondan sonra içeriye girip çıkıyorsun dedi, ne içiyorsun ses kalınlaşıyor dedi. Valla benim orada bir ilaç var ondan içiyorum dedim söylemedim ilk başta ondan sonra namaz bittikten sonra ikimizi yan yana görünce bir şöyle bakıyor bir şöyle bakıyor şaşırdı…”