Yaz Kur'an Kursları Başladı

13 Haziran 2017 Salı

Kur’an ayı Ramazan’da Kur’an’la buluşacaklar. Çocukların 3 ay boyunca Kur’an’ı Kerim-i ve yüce dinimizin temel değerlerini öğreneceği yaz Kur’an kursları başladı. Kurslarda bu yıl bir ilke de imza atılacak: 15 Temmuz günü de çocukların hazırladığı programlarla şehitler anılacak. Yaz Kur’an kursları kapılarını bir kez daha çocuklara açtı.

Yoğun bir eğitim sürecinin ardından çocuklar yüce kitabımız Kur’an-ı kerimle dolu bir tatil geçirecekler…

Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak şunları söyledi: “Sev, sevindir, sevdir kavramıyla çocuklarımızın camilerimizi mabetleri sevmelerine inşallah İslam dininin en temel esası olan dini bilgileri, öğrenmelerine itikat ibadet siyer ahlak derslerinin yanında hazreti Peygamber Efendimiz’in hayatını ilk ağızlardan öğrenmelerine vesile olacağız.”

Yaz ayları boyunca, 77 bin cami ve kursta, 111 bin din görevlisiyle tatil modunda bir eğitim verilecek.

Her bir din görevlisi kurs öncesi eğitimden geçirildi. Ayrıca, yaz Kur’an kurslarına özel olarak basılan kitaplar da miniklere hediye edildi.

Bünyamin Albayrak : “Her yavrumuz 2 milyon 200 bin civarında şuanda birinci baskısı yapıldı, yetmediği takdirde biz hemen ikinci döneme kadar yetiştireceğiz, dinimi öğreniyorum kitabımız ve bunun etkinlik kitabı her öğrencimizin masasının üstünde hazır.”

Yaz Kur’an kurslarında miniklere vatan ve millet sevgisi de aşılanacak.

Ayrıca Bünyamin Albayrak şunları belirtti: “Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, şehitlik kavramları çocuklarımızın anlayacağı düzeylerde şiirlerle, kompozisyonlarla, farklı etkinliklerle... Şimdiden hocalarımız hazırlıklarını yapacak, Allah nasip ederse 15 Temmuz günü bütün camilerimizde Kur’an kurslarımızda, çocuklarımız velilerimizin katılımıyla beraber bu vatan için canını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi anacağız.”

Kurslar 3’er haftalık dönemler halinde 9 hafta sürecek. Peki tatile gidecek ailelerin çocuklarının Kur’an eğitimlerinin yarıda kalmaması için ne yapılabilir?

Bu soruya Bünyamin Albayrak şöyle açıklık getirdi: “Birinci dönemi Ankara’da başlayan bir yavrumuz ikinci döneme Erzurum’da devam edebilir. Böyle bir esnek çerçevesi var bizim programlarımızın. Velilerden bir fedakârlık bekliyoruz ne olur izin planlarını bu çerçevede yapsınlar, yani imam hatiplerimiz ve Kur’an kursu hocalarımızla istişare ederek, izin planlarını yaparlarsa çok daha verimli olur. Çünkü çocuklarımız yaz Kur’an kursu vesilesiyle namaz sürelerini, dualarını birtakım dini hayatın uygulamalarını burada öğrenecekler.”

Kur’an’ı kerimin indirilmeye başlandığı Ramazan ayına denk gelmesi ise yaz Kur’an kurslarını daha da anlamlı bir hale getirdi.

“Bu sene son bir nasibimiz ramazanda 2 hafta daha yaz kursu yapma imkânımız olacak. Bu yıldan sonra artık Ramazan uzaklaşıyor Kur’an ayında Kur’an’la buluşacağız inşallah.”

Mevsimlik işçi çocuklarına, engellilere, Suriyeli sığınmacıların çocuklarına da özel kurslar açılacak. Böylece hayatın her alanında ve her şarttaki çocuğa dini eğitimin ulaştırılması sağlanacak.

Başvuruları bu hafta sonuna kadar yapılabilecek yaz Kur’an kurslarında eğitim 18 Ağustos’ta sona erecek.