İmam Hatipli Rus Ailenin Kızı Andalib’in Başarısı

4 Temmuz 2018 Çarşamba

Alanya’da yaşayan ve Müslümanlığı seçen Rus çiftin 13 yaşındaki kızları Andalib Goncharova, liseye geçiş sınavında 421 puan alarak önemli bir başarı sağladı. Nebahat Şifa İmam Hatip Ortaokulundan mezun olan Andalib, başarısıyla ailesinin de gururu oldu. 

Müslüman olan Rus ailenin kızı Andalib, LGS'de 421 puan alarak bir ilke imza attı

Antalya'nın Alanya ilçesine 5 yıl önce yerleşen Rus Bilgisayar Mühendisi Aleksandr Goncharova ile yazar ve tercümanlık yapan eşi Ekaterine Sorokoumova, kızları İklil ve Andalib'i önce Türkçe kurslarına gönderdi. Çift kızlarını ilkokul sonrası da imam hatip ortaokuluna yazdırdı. Çiftin 13 yaşındaki diğer kızları Andalib de bu yıl girdiği LGS'de büyük başarı elde etti. 

Anadili Rusça'nın yanı sıra Türkçe, Arapça ve İngilizceyi de iyi derecede konuşan Andalib Goncharova, girdiği LGS sınavda 421 puan alarak dereceye girdi; “Bundan sonra hangi liseyi tercih edeceğimi de bilemiyorum. Tercihim daha çok fen lisesinden yana olacak."

İleride doktor olmayı veya matematik ile uğraşmayı istediğini dile getiren başarılı öğrenci, Türkiye’de kalmak istiyor; “İmam Hatibe geldiğime hiç pişman olmadım ben burada ki dini sistemi çok beğendim İmam Hatibi. Ben burayı sevdim burada kalmak istedim.”

Kızını imama hatibe daha dini olduğu için gönderdiğini dile getiren Anne Ekaterine Sorokoumova, pişman olmadığının altını çizdi.