İslam Coğrafyasında Erdoğan Sevinci

26 Haziran 2018 Salı

Türkiye’deki seçim sonuçları gönül coğrafyamızı, Müslüman toplulukların yaşadığı ülkeler ve özellikle de Avrupalı Türkleri heyecanlandırdı. Her yerde Türk bayrakları dalgalandı.

Seçim sonuçları birçok müslüman ülke ve topluluklarca coşkuyla karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin meselesine verdği destekten ötürü belki de seçimin sonucuna en çok sevinen ülke Filistin oldu. 

Zeytin Dalı Harekâtıyla Suriye’nin terör örgütünden arındırılan bölgelerinde de seçim zaferi Türk bayraklı çadırlarda, tekbirlerle  kutlandı. Afrin merkezi, El Bab, Cerablus ve Azez’de Özgür Suriye Ordusu ve yereml güvenlik güçleri, havaya ateş açarak, araç konvoyları düzenleyerek yansıttı sevincini.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da ve boşnak nüfusun yoğun olduğu Sırbistan’ın Sancak bölgesi de Türkiye’deki seçim sonuçlarına sevinenler arasındaydı.  

Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’taki müslümanlarla, Almanya. Belçika, Avusturya ve Hollanda’daki Türkler seçim sonuçlarını televizyon ekranlarına kitlenerek izledi. Hollanda’nın Rotterdam şehrinde ise çok sayıda vatandaş sonuçların kesinleşmesinin ardından Türkiye Rotterdam Başkonsolosluğunun önünde toplandı, konvoy yaparak şehri dolaştı.

Fransa’nın Strazburg’daki Türk vatandaşlar için bazı Türk iş adamlar iş yerlerini seçim takip noktası haline getirdi. Sonuçların açıklanmasının ardından halk, avrupa parlementosu önünde buluşarak sevinç gösterisinde bulundu. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Kral Faysal Camii önünde toplanan kalabalık Türkiye lehinde sloganlar attılar. Kutlamalara Pakistan polisi de eşlik etti. 

Moritanya’dan Senegal’e Sudan’dan Somali’ye Türkiye’deki seçim sonucu islam coğrafyasında coşkuyla karşılandı. Liderler de art arda tebrik mesajları gönderdi.  İlk kutlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu. Rusya lideri Vladimir Putin önce mesaj yayınladı, ardından telefonla cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bizzat arayarak tebrik etti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kazakistan, Kırgızistan, Somali ve Venezuela devlet başkanları ilk tebrik edenler arasındaydı. Filistin’de Hamas, Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı İhvan, Somali’de İslam alimleri kutlama mesajı yayınladı.

Amerikalı müslüman gurupların temsilcileri seçim sonuçlarının ümmetin birliği açısından önemli olduğunu vurguladı.