İslamofobi Gösteriler

24 Kasım 2015 Salı
İtalya’da yaşayan müslümanlar sokağa çıktı, çeşitli kentlerde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen gösterilerde hem terörizme, hem de islam’ın teröre birlikte anılmasına tepki vardı… Almanya’da ise ırkçı ve islam karşıtı gösteride tansiyon yüksekti. İtalya’da yaşayan müslümanlar, Paris’teki terörist saldırıları ve “terörün islam’la birlikte anılmasını”  protesto etti. Müslümanlar başkent Roma, Milano, Cenova başta olmak üzere çeşitli kentlerdeki meydanlarda toplandı. 

İtalya’daki Müslümanlar Terörist Saldırılara Tepki Gösterdi

Roma’da, yoğun yağış altında gerçekleştirilen “benim adıma değil” isimli mitinge farklı ülkelerden de katılım oldu… Mitingde, Paris’te 13 Kasım’da meydana gelen saldırılarda hayatını kaybeden 130 kişi için saygı duruşunda bulunuldu. Mitinge, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Cumhuriyet Senatosu Başkanı Pietro Grasso da destek mesajları gönderdi. Mattarella mesajında, katillerin dayanışma ve insanlığı hedef aldığını, ancak bu değerlerden vazgeçmelerinin asla sözkonusu olmadığını belirtti.
 
Roma Büyük Cami İslam Kültür Merkezi Genel Sekreteri Abdullah Redoune ise konuşmasında, İslam’ın barış mesajını hatırlattı… “biz müslümanlar, aşırıcılığı, radikalliği tanımayız. teröre hayır” dedi. 
 
Eşzamanlı gösterilerden birinin yapıldığı yer ise milano… yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı gösteride, allah adına öldürmenin, yalnızca islam’ın değil, tüm dinlerin mesajını tamamen yanlış anlamak olduğu belirtildi. Gösteriye Milano Diyanet Türk İslam Birliği Camii İmam Hatibi Yusuf Arslan da katıldı. 

Köln’deki Gösteride İslam’a Hakaret İçeren Konuşmalar Yapıldı

Almanya’nın Köln kentinde ise, İslam ve göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen aşırı sağcı “pro nrw” partisi destekçileri sokağa çıktı. Terör olaylarını bahane eden gruptakiler, İslam dinine hakaret içeren konuşmalar yaptı. Göstericiler, alman bayrakları ve İslam karşıtı dövizler taşıdı. 
 
grup yürüyüş yapmak üzere harekete geçtiğinde ise tansiyon yükseldi. aşırı sağcıları protesto etmek isteyen farklı bir grup, polisin müdahalesiyle karşılaştı.  Gerginlikte gözaltına alınanlar oldu.