Türkmenlere Yönelik Harekat

24 Kasım 2015 Salı
Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar sürüyor. Türkmen komutanları, Türkmen dağı’nın düştüğüne dair açıklamaları yalanlıyor. Ankara ise, sınırın sıfır noktasındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. 

Rus Destekli Rejim Güçleri Saldırılarını Sürdürdü

Suriye'deki Esed rejimi, muhaliflerin kontrolündeki Türkmen köylerini vuruyor… Bayırbucak bölgesindeki kara harekatına Rusya da havadan desteğini sürdürüyor. Nisibin, Dervişen ve Geyikli köylerindeki birçok ev, Rus savaş uçaklarının bombardımanı sonucu harabeye döndü.

Türkmen Komutan “Türkmendağı Düştü” Yönündeki Haberlere Tepki Gösterdi

Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak'ta savaşan Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, basında yer alan "Türkmen dağı düştü" yönündeki haberlere tepki gösterdi… "Türkmen Dağı düşmedi, Allah'ın izniyle de düşmeyecek" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Davutoğlu: Gelişmeleri Takip Ediyoruz

Türkiye ise Türkmendağı’ndaki gelişmeleri yakından takip ediyor… Dün Çankaya Köşkü’nde Suriye konulu güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, atılacak adımlarla ilgili bilgi verdi;
 
"Son günlerde bayır bucak bölgesindeki gelişmeler bütün güvenlik birimlerimiz ve bizim tarafımızdan an be an takip edilmektedir.  Dışişleri Bakanımıza bu konuyu BM de gündeme getirmesi için gerekli talimatları verdik.  Türkiyeye müzahir gruplar ister Arap ister Kürt ister Türkmen olsun saldırıya uğradıklarında onlara her türlü insani yardımı ve ayrıca onların bulundukları bölgede kalmasını temin edecek her türlü yardımı yaparız."