İsrail’in Devlet Terörü Çocuk Tanımıyor

11 Ocak 2018 Perşembe

Filistin’de ABD ve İsrail protestoları sürüyor. Gösterilere müdahale eden İsrail güvenlik güçlerinin geçtiğimiz yıl 15 Filistinli çocuğu öldürdüğü açıklandı. Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanındansa çarpıcı bir iddia geldi.

"ABD'nin Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı Devirme Planlarına Dair Bilgiler Var"

6 aralık 2017'de ilan edilen, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak kabul etme kararı sonrası bölgeyi savaş alanına çeviren ABD'nin, bu kez de filistin devlet başkanı Mahmud Abbas'ın görevden alınmasına yönelik planlar yaptığı iddiası gündemde. Abbas'ın Dışişleri ve Iluslararası İlişkiler Danışmanı Nebil Sas “ABD'nin, Abbas'ı devirme planları olduğuna dair sızan bilgiler var." dedi. 

2017'de 15 Filistinli Çocuğun Öldürüldüğü Açıklandı

Skandal karar sonrası çatışmalar sürerken, dünya çocukları savunma hareketi, Filistin’e yönelik zulümde çarpıcı bir detayı ortaya çıkardı. Rapora göre İsrail askerleri, 2017'de işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de 15 Filistinli çocuğu öldürdü.

ABD'nin Kudüs kararına karşı protesto gösterilerinde yine kan aktı. İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki gösterilere müdahalesinde bir Filistinli yaralandı, bir Filistinli gözaltına alındı. İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kenti çevresindeki Havat Gilad yahudi yerleşim birimi yakınlarında yahudi bir yerleşimcinin, kim tarafından açıldığı belirlenemeyen ateş sonucu öldürüldüğü bildirildi. 

Kral Selman: Başkenti Kudüs Olan Filistin Devletine Destek Tavrımız Aynen Sürüyor

Bu arada, Suudi Arabistan’dan Filistin’e destek açıklaması geldi. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü. Kral Selman, Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kurmasına yönelik meşru haklarına destek tavrını aynen sürdürdüklerini ifade etti.