Tek Kolunda 10 Marifet

11 Ocak 2018 Perşembe

Bir kolu doğuştan yok ama, yetenekleri ve tecrübesiyle birçok insanı imrendiriyor. Gaziantep’te azmiyle engelleri aşan Muhammed, örnek bir yaşam sevgisi ve hayat mücadelesinin kahramanı. Aynı zamanda, geçtiğimiz gün çalışan gazeteciler günüydü. Bu anlamda başta Muhammed olmak üzere, tüm haberci arkadaşlarımızın bu özel gününü kutluyoruz.

Doğuştan Engelli Televizyoncu Tek Koluyla Birçok İşi Yapabiliyor

Tek koluyla hem yönetmenlik, hem kurgu operatörlügü hem de kameramanlık yapıyor. Azmiyle tüm engelleri aşarak, tek kolunda 10 marifet taşıyor. 23 yaşındaki Muhammed Hamallar Gaziantep’te yaşıyor, kolunun biri doğuştan yok. Ama bu onun için bir eksiklik değil; “Engel aslında sizin engeliniz benim bir engelim yok şimdi ben doğuştan bu şekilde alıştığım için işlerini siz iki elle görmeye alışmışsınız, ben tek elle görmeye alışmışım o yüzden bana bir farklılık gelmiyor.”

Eğitimini almış, 4 yıldır el emeği alın teriyle çalışmış. Muhammed’in medya sektöründe yapmadığı iş kalmamış;

“Kurgu bölümündeyim aslında ama bu meslekte bildiğiniz gibi tek bir şeyden anlamak yetmiyor işte biraz kameradan anlamak gerekiyor biraz dekordan anlamanız gerekiyor paket haline gelmeniz gerekiyor aslında bir iş çıkartabilmeniz için.”

Ortadoğu Medya İletişim Merkezin’de hazırlanan programların çekiminden dekoruna kadar her aşamasıyla ilgileniyor, Muhammed. Şimdilerde, Suriyelileri anlatan bir belgesel hazırlığında; “İnsanlar dışarıdan tek el olarak gördüğü için onlara eksiklik olarak geliyor ve benim engelim o insanların kafalarının içinde benim bir engelim yok.”

Onun bu azmi çalışma arkadaşlarına da örnek oluyor.