İsrail Köy Basıp Ezanı Yasakladı

12 Ekim 2017 Perşembe

Geçtiğimiz mart ayında ezanın hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı ile İslam dünyasının tepkisini çeken İsrail, benzer bir provokasyona daha imza attı. "Yahudi yerleşimciler rahatsız oluyor" diyerek, Batı Şeria'nın güneyindeki bir köyde camiden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladı. 

İsrail Güçleri, İşgal Altındaki Batı Şeria’da Ezanın Hoparlörden Okunmasını Yasakladı

İşgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki müslüman halka yönelik ihlal ve baskılarını sürdüren İsrail, bu kez farklı bir provokasyonun peşinde. İsrail güçleri, Batı Şeria’ya bağlı Musafir Yatta bölgesine bağlı Et-tTvani köyüne baskın düzenleyip, "şifahen", köy camisinden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladıklarını bildirdi.

Ezanın bölgedeki yahudi yerleşimcileri rahatsız ettiğini söyleyen askerler, yasağa uyulmazsa köye ikinci kez baskın düzenleyecekleri tehdidinde de bulundu. Askerlerin baskın düzenlediği köyün de bağlı bulunduğu Batı şeria, Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo antlaşması"yla A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. 

Batı Şeria’nın yüzde 18'lik bölümünü kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idaresi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilmişti. Batı şeria’nın yüzde 61'lik en büyük bölümünü kapsayan "C bölgesi"nin idaresi de güvenliği de İsrail’e bırakılmıştı. 

İsrail askerlerinin basıp “ezanı yasakladık” dedikleri Musafir Yatta da işte bu "C" bölgesinde yer alıyor. İsrail hükümeti, geçtiğimiz aylarda da, Kudüs’te ezanı yasaklamaya çalışmıştı. Türkiye’nin de büyük tepki gösterdiği yasa tasarısı, halen yürürlüğe girmedi.